Kamuran Tanhan’dan Dicle Elektriğe: Bu zulmün karşısında durmaya devam edeceğiz

Nusaybin’de bir siteye enerji tedariğini sağlayan şirket ile vatandaşların anlaşamaması nedeniyle günlerdir enerji verilemiyor. DEM Parti milletvekili Kamuran Tanhan konuya ilişkin “Kabul etmiyoruz, bu zulmün karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Kamuran Tanhan’dan Dicle Elektriğe: Bu zulmün karşısında durmaya devam edeceğiz
Kamuran Tanhan’dan Dicle Elektriğe: Bu zulmün karşısında durmaya devam edeceğiz
Selman Güneş
  • Yayınlanma12 Mayıs 2024 09:25

Nusaybin Kışla Mahallesi Kalecik sokakta 3 bloklu 106 haneli Şerif Başak 3 sitesinde elektrik firması ile bina sakinlerinin anlaşamaması nedeniyle günlerdir siteye elektrik verilmiyor.

DEDAŞ’ın sitenin elektriğini site sakinlerine herhangi bir bilgilendirme yapmaksızın, gerekçe gösterilmeksizin, keyfi olarak kestiğini kaydeden Tanhan, “Nusaybin’de Kışla Mahallesi Şerif Başak Yapı 3 Sitesi sakinlerinin günlerdir elektriği yok. 106 hanenin bulunduğu sitede elektrik sağlayıcısı konumundaki DEDAŞ şirketi site sakinlerine herhangi bir bilgilendirme yapmaksızın, gerekçe gösterilmeksizin, keyfi olarak elektrik arzını durdurmuş olup, kesinti 4 gündür devam ediyor. Bugün site sakinleriyle birlikte Nusaybin DEDAŞ önünde basın açıklaması gerçekleştirdik. Bu haksız, hukuku uygulamayı, kabul etmiyoruz, bu zulmün karşısında durmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

DEDAŞ ise  sitede yüzde 72 oranında kaçak kullanımı olduğunu ileri sürerek site sakinlerinin elektriklerinin yer altına alınmasını istemedikleri için sıkıntı yaşanıldığını kaydediyor.

Dicle Elektrik yetkilileri kısaca şu ifadeleri paylaştı: “Dicle Elektrik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Kesintisiz ve kayıpsız enerji vizyonumuzu ortaya koyarak elektrik iletim hatlarını yer altına alıyoruz. Site girişine kadar enerji nakil hattını yer altına aldık. Ancak site içinde gerçekleştireceğimiz çalışma için ekiplerimize müsaade edilmiyor. Tüm diyalog ve çözüm girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Diyalog çağrılarımız esnasında ekiplerimize engelleyen bazı kişiler, aynı zamanda sosyal medya ve basın üzerinden algı yapmaya da devam etmektedir. Aynı adı taşıyan diğer iki sitede olduğu gibi çalışmaları tamamlayarak Şerif Başak -3 sitemize de kesintisiz ve kaliteli enerjiyi sağlamak istiyoruz.

Enerjinin verilmesine müsaade edilmeyen Şerif Başak-3 sitesinde ise günlerce süren diyalog çalışmaları cevapsız kaldı. Aylık tüketimi 100 bin kWh olan sitede yüzde 72,2 kaçak kullanım yapıldığı tespit edildi. Dicle Elektrik yetkilileri “Bu bölgedeki elektrik hatlarının yer altına alınması için 2 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım gerçekleştirdik. Yüzde 72 kaçağın son bulmasını istemeyenler yatırımı engellemeye çalışıyor. Buradaki kaçağın Türkiye’ye faturası yıllık 2.2 milyon TL’yi buluyor.”