Kadir İnanır’dan ‘Barış Süreci’ mesajı: En önde giderim

Yeşilçam’ın önde gelen aktörlerinden Kadir İnanır, verdiği röportajda Selahattin Demirtaş ve Ekrem İmamoğlu hakkında dikkat çeken değerlendirmeler yaparken, yeni çekeceği filmin bazı ayrıntılarını da anlattı. Barış Süreci’ne değinen Kadir İnanır, “En önde giderim, yeter ki adı ‘barış’ olsun.” dedi. 

Kadir İnanır’dan ‘Barış Süreci’ mesajı: En önde giderim
Kadir İnanır’dan ‘Barış Süreci’ mesajı: En önde giderim
Haber Merkezi
  • Yayınlanma13 Şubat 2024 10:00

T24’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği röportajda Kürt sorunu için başlatılan çözüm sürecine değinen Kadir İnanır, barış süreci yeniden başlar ve kendisini çağırırlarsa yine gideceğini kaydetti. İnanır, şunları kaydetti: “En önde giderim, yeter ki adı ‘barış’ olsun. Mecburuz, başka hiçbir şansımız yok. İnanmaya bile mecburuz. Erdoğan değil, kim söylerse söylesin giderim. Derim ki; ‘Gel kardeşim deneyelim, acele edelim.”

YSP’YE (DEM) TEPKİ

“2023’te Yeşil Sol Parti’den (YSP) teklif almadınız mı?” sorusuna yanıt veren Kadir İnanır, “Hayır almadım” derken bu konuda çıkan haberleri yalanlamadığı için YSP’ye tepki gösterdi.

Kadir İnanır, muhabirin, “Türkiye’de mesela ‘barış’ diye ağzını açan herkesin ikinci dakikada ‘terörist’ diye damgalanma riski taşıdığı mevcut politik iklimde sizin çıkıp barıştan demokratik çözümden bahseden bir siyasetçi olarak Meclis’te olmanızın bir anlamı olmaz mıydı? Ya da bugün çözüm sürecinin inkârı üzerine politika kuran hükümet yeniden yola çıkacak olsa, “Ne olursa olsun yine de barışa dair her adım desteklenmeli” diyor olmanızın geniş bir kesim üzerinde etkisi olması beklenmez mi normal şartlarda?” değerlendirmesine de şu karşılığı verdi:

 

DEMİRTAŞ AÇIKLAMALARI

Selahattin Demirtaş’ın çizgisini nasıl bulduğu sorulan İnanır, “Türkiye’nin son zamanlarda yetiştirdiği en önemli siyasetçi Selahattin Demirtaş.”

DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarmasına da değinen Kadir İnanır, “Bu konularla ilgili sorduğun her soruda başa dönüyorum. Bütün bu yaşananların müsebbibi biz değiliz gibi geliyor bana. Dünya coğrafyasındaki konumumuz üzerinden hangi konuda ne kadar etkin olabileceğimizin hesabını yapan güçler tarafından belirleniyor.” dedi.

Demirtaş’ın ‘DEM Parti’nin hem AKP ile hem CHP ile görüşebilmesi gerektiğine’ yönelik sözlerini değerlendiren Kadir İnmanır, “Tabii bunlar onların kendi iç meseleleri ama bunları konuşabilmek önemli. Bunlar etraflıca konuşulmadan barışa doğru yol alınamaz.” dedi.

EKREM İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

İnanır, “Ekrem İmamoğlu’nu siyasetçi olarak nasıl buluyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtta şunları belirtti:

“Telefon açtığım zaman hemen çıkar telefonuma. Çok iyi arkadaşım.

Çöp kamyonu geçiyor, trafiği kapatmış. Ya da çöp kamyonları olması gereken saatte çöpü toplamıyor. Hayatın içinde gördüğüm olumsuzluklarla ilgili uyarıyorum tabii. Ama bu benim özel dostluğumla ilgili bir şey. Yoksa protokol kültürüm o kadar zayıf değildir. Yani bir belediye başkanı nasıl aranır, nasıl hitap edilir biliyorum herhâlde.”

“OĞLUNUN KEMİKLERİNİ TAŞIYAN BABA”

Diyarbakır Sur’da sokağa çıkma yasakları sırasında ölen Hakan Aslan’ın kemiklerinin 7 yıl sonra babası Ali Rıza Aslan’a bir poşet içinde teslim edilmesinin fotoğrafını gösteren Kadir İnanır, “Sur’da oğlunun kemiklerini poşet içinde teslim alan babanın filmini çekeceğim.” açıklamasını yaptı.