Kadınların hayatına dokunan merkez

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslar sayesinde yüzlerce kadın meslek öğreniyor, güzel vakit geçiriyor ve aile bütçesine katkı sunuyor.  Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi kurslarına katılan kadınlar, merkeze geldiklerinden beri hayatlarının değiştiğini söylüyor. Kursiyer Ayten Aksoy, “Biz bayanlara çok ön ayak oluyorlar. Güzel kurslar açıyorlar. İnsanlar yaralanıyorlar. Çok kişi bunun farkında değil. Biz bu […]

Kadınların hayatına dokunan merkez
Kadınların hayatına dokunan merkez
Selman Güneş
  • Yayınlanma24 Mart 2021 12:35
  • Güncelleme24 Mart 2021 12:51

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslar sayesinde yüzlerce kadın meslek öğreniyor, güzel vakit geçiriyor ve aile bütçesine katkı sunuyor. 

Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi kurslarına katılan kadınlar, merkeze geldiklerinden beri hayatlarının değiştiğini söylüyor. Kursiyer Ayten Aksoy, “Biz bayanlara çok ön ayak oluyorlar. Güzel kurslar açıyorlar. İnsanlar yaralanıyorlar. Çok kişi bunun farkında değil. Biz bu işin yayılmasını istiyoruz” dedi.

“Biz bayanlar olarak her şeyi yapabiliriz”

Kentteki kadınlara seslenen Aksoy, “Herkes gelsin yararlansın. Biz kadınlar her şeyi yapabiliriz. Halk eğitim bayanların arkasındadır. Kadınlarımız bunun farkında olsun. İlk önce bize imkan verildiğinde her şeyi yapabileceğimizi inansınlar ben buna inanıyorum. Biz bayanlar olarak her şeyi yapabiliriz” şeklinde konuştu.

“Sosyal çevrem değişti”

Kursta çok güzel arkadaşlıklar edindiğini belirten Ceylan Kaymaz, “Çevremden, yakın arkadaşlarımdan Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi’nde kursların açıldığını duydum.  Buraya geldiğimden sonra hem sosyal çevrem değişti hem de maddi manevi katkılar sağladı bana. Manevi yönden burada çok güzel arkadaşlıklar edindim. En önemlisi buradan öğrendiğim sanatla yaptığım ürünleri satışa sunuyorum. Böylece aile bütçeme katkıda bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu kurslarımıza gelen insanlar sosyalleşiyor”

Kursa katılan kadınların kendini huzurlu hissettiğini anlatan Kağıt Rölyef Kursu Usta Öğreticisi Pınar Demir, “Hobi insan beynini geliştirir. Bu kurslarımıza gelen insanlar sosyalleşiyor. Yeni bir şey üretmenin mutluluğunu yaşarlar. Aynı şekilde arkadaş ortamları gelişir. Ayrıca aile bütçelerine katkıda bulunurlar. Bu kurslara katılma amaçları kendilerini daha iyi hissetmek, huzur bulmak” diye konuştu.

“Kendimi daha öz güvenli hissediyorum”

Usta Aşçı Hikmet Ölçer’in Aşçılık Kursuna katılan Semire Boz, “Evde kendi imkanlarımla yaptığım yemeklerin daha lezzetli olması adına halk eğitimde aşçılık kursunun verildiğini duydum. Baş vurumu yaptım ve kursa katıldım. Bana çok yardımcı oldular. Burada aşçılık kursu bana çok şey kattı. Artık yemeklerimiz daha güzel yapıyorum. Hem kendimi daha öz güvenli hissediyorum. Aile bütçene katkı sağlayabiliyorsun. Halk eğitime bize bu imkanları verdikleri için çok teşekkür ederiz.

“Her zaman, her yerde, herkes için eğitim”

Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Gümüş, “Her zaman, her yerde, herkes için eğitim. Bizim kurumlarımızda gün ve zaman sınırlaması yok. Bizim kurslarımızın illaki okullarda veya bizim sınıflarımızda açılacak diye bir şart yok.  Biz kurslarımızı okullarımızda da açabiliyoruz, camilerimizde de açabiliriz, köy odalarımızda da açabiliyoruz. Yeter ki ihtiyaç duyulan bir alanda bize ihtiyaç olsun ve bize başvuru olsun. Hemen usta öğreticimizi görevlendiriyoruz ve talep edilen kursumuzu hemen açıyoruz” açıklamasını yaptı.