İzmir’de ‘Demokrasi için bir nefes’ mitingi

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından “Denizler Kazanacak, Faşizm Kaybedecek” sloganıyla düzenlenen “Demokrasi İçin Bir Nefes” mitinginde konuştu. “Bütün renkler bir aradayız” İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi ve Tertip Komitesi Üyesi Memiş Sarı şöyle konuştu: Burada bütün renkler var, iyi […]

İzmir’de ‘Demokrasi için bir nefes’ mitingi
İzmir’de ‘Demokrasi için bir nefes’ mitingi
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Temmuz 2021 01:10

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından “Denizler Kazanacak, Faşizm Kaybedecek” sloganıyla düzenlenen “Demokrasi İçin Bir Nefes” mitinginde konuştu.

“Bütün renkler bir aradayız”

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi ve Tertip Komitesi Üyesi Memiş Sarı şöyle konuştu: Burada bütün renkler var, iyi ki bir aradayız. Şair diyor ki, “sabahları uyanıp bir insanı öldürmeye gitmeden, yurdumuzu sevmenin bir yolunu bulmalıyız. Sabahları, birilerini öldürmek için uyananların yurdumuzu sevmesine artık müsaade etmemeliyiz.”

Pervin Buldan ise şöyle konuştu: Merhaba sevgili İzmirliler, sevgili kadınlar, sevgili gençler, sevgili arkadaşlarım, yoldaşlarım hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün İzmir’de olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bugün İzmir Gündoğdu Meydanı’ndan, bu ülkeyi karanlığa sürükleyenlere iyi bir mesaj vereceğimize inanıyoruz. Onun için buradayız, onun için sizlerle bir aradayız. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sevgili arkadaşlarım, bildiğiniz gibi 17 Haziran tarihinde İzmir İl Örgütümüze yapılan saldırıda, yapılan operasyonda bir genç arkadaşımız sevgili Deniz Poyraz’ı haince katlettiler. Sevgili Deniz’e sıkılan kurşun aynı zamanda İzmir halkına sıkılan kurşundur.”

Mithat Sancar da şunları dile getirdi: “Deniz’lerin yoldaşları hoş geldiniz hepiniz. Deniz Gezmiş’lerin, Deniz Poyraz’ların yol arkadaşları selam olsun hepinize. Deniz Gezmiş idam sehpasına çıktığında boyun eğmedi ve Kürt ve Türk halklarının ortak mücadelesini haykırdı. Deniz Poyraz’ı hedef alan o kurşunlar esas Türk ve Kürt halklarının ortak mücadelesini bitirmek istedi. Cevabı bu meydanda, İzmir’de veriyoruz. Halkların ortak mücadelesi bitmeyecek, Deniz Gezmiş’ler de Deniz Poyraz’lar da yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.”