İsviçre resmi bilgilendirmelerini Kürtçe de yapacak

İsviçre Bern Stat Parlamentosunda yapılan oylama ile resmi bilgilendirmelerin Kürtçe’nin Kurmancî lehçesinde de yapılması kararlaştırıldı. Böylece artık Bern’de tüm önemli resmi bilgilendirmeler Kürtçenin Kurmancî lehçesinde de yapılacak. Bern Kürt Kültür Derneği, Bern Alevi Kültür Derneği ve KUTÜSCH (Kürt ve Türk İsviçre Dayanışma Derneği) ortaklaşa hareket ederek Bern Stat’ta topladığı imzalar neticesinde hazırlanan tasarı parlamentoya sunuldu. […]

İsviçre resmi bilgilendirmelerini Kürtçe de yapacak
İsviçre resmi bilgilendirmelerini Kürtçe de yapacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Ekim 2022 09:46
  • Güncelleme29 Ekim 2022 09:47

İsviçre Bern Stat Parlamentosunda yapılan oylama ile resmi bilgilendirmelerin Kürtçe’nin Kurmancî lehçesinde de yapılması kararlaştırıldı. Böylece artık Bern’de tüm önemli resmi bilgilendirmeler Kürtçenin Kurmancî lehçesinde de yapılacak.

Bern Kürt Kültür Derneği, Bern Alevi Kültür Derneği ve KUTÜSCH (Kürt ve Türk İsviçre Dayanışma Derneği) ortaklaşa hareket ederek Bern Stat’ta topladığı imzalar neticesinde hazırlanan tasarı parlamentoya sunuldu. Tasarının sunulmasından önce Kürt aktivist Yeşim Ekici tasarıyı bilgilendirici bir konuşma yaptı. Ekici’nin konuşmasından sonra grupları bulunan partiler adına da konuşmalar yapıldı. Konuşmalardan sonra oylamaya geçildi. Parlamentodaki oylamadan 64 evet, 6 hayır ve 3 çekimser oy çıktı. Oylamanın olumlu sonuçlanmasından sonra Parlamentoda oylamayı takip eden bir grup alkışlarla parlamentoya teşekkürlerini sundu.

Tasarı boyunca çalışma yürüten Kürt aktivistlerden Yeşim Ekici, uzun bir süredir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Kürtlerin kendi dilleri ile temsil edilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Ekici, Kürtlerin yıllardır Arapça, Türkçe ve Farsça dillerindeki bilgilendirmelere mecbur bırakıldığını dile getirdi. Ekici, “Kürt dilini yok etmek için girişimlerde bulunuluyordu. Bern’de, evde kendilerine zorlanan dillerdeki bilgileri değil, Kürtçe’yi okumak zorundalar.” ifadelerini kullandı

Oylamanın ezici bir çoğunlukla kabul edildiğine işaret eden Ekici, destek veren tüm partilere teşekkür ettiklerini ifade etti. İsviçre Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Cemal Özçelik de Kürtçe konusunda çalışmalarının süreceğini ve bu kararın alınmasından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.