İş bulamayan gençler gelecekten kaygılı

Ekonomik kriz nedeniyle mezun olmasına rağmen iş bulamayan, yaşadığı işsizlik sorunu nedeniyle aile kuramayan gençler gelecekten kaygı duyuyor. Geleceğe dair hayal kuramayan, işsizlik ile kötü koşullarda çalışmak arasında sıkışıp kalan milyonlarca gencin akıbeti, Türkiye’nin en acil sorunlarının başında geliyor. Özellikle mezun olduktan sonra basit bir işte çalışmak için torpil gerektiğine dikkat çeken gençler, geleceklerinden kaygı […]

İş bulamayan gençler gelecekten kaygılı
İş bulamayan gençler gelecekten kaygılı
Selman Güneş
  • Yayınlanma14 Kasım 2020 21:17

Ekonomik kriz nedeniyle mezun olmasına rağmen iş bulamayan, yaşadığı işsizlik sorunu nedeniyle aile kuramayan gençler gelecekten kaygı duyuyor.

Geleceğe dair hayal kuramayan, işsizlik ile kötü koşullarda çalışmak arasında sıkışıp kalan milyonlarca gencin akıbeti, Türkiye’nin en acil sorunlarının başında geliyor.

Özellikle mezun olduktan sonra basit bir işte çalışmak için torpil gerektiğine dikkat çeken gençler, geleceklerinden kaygı duyuyor.

Gençler ekonomik olarak Türkiye’nin büyük bir krizde olduğunu düşünürken işsizlik en çok gençleri vuruyor.

Neredeyse her genç gelecekte ne olacağını değil, nasıl para kazanacağını düşünür duruma gelmiş. İstihdamın sağlanamaması ise gençleri umutsuzluğa itiyor. 

“Gelecekten kaygım var! Ekonomi berbat! Üniversitelilerin önü açık değil! Bunca mezun var, hepsi boşta!” diyen Samet Kocaman, halen iş bulamadığını kaydetti.

“Maalesef torpil hayatın her alanında var”

“Bugün bir iş başvurusu yaptığınızda, mutlaka bir tanıdığınızın veya torpilinizin olması gerekir.” diyen Kocaman, “Ben de üniversite mezunuyum ama boştayım, ağabeyim de makine mühendisliği mezunu o da boşta. Bu şartlar altında gelecek kaygımızın olmaması imkânsız. Türkiye şartlarında bunları yaşamak doğal bir şeydir. KPSS’nin yapılış amacı memuriyet için ama alınan kişi sayısı, kontenjan ve mezuniyet ile oranladığımızda çok düşük kalıyor. Bu da puanın yükselmesine ve boşta kalmamıza sebep oluyor. Bir de torpil meselesi var. Aslında hiç olmaması gerekiyor ama maalesef torpil hayatın her alanın da var. Yapacak bir şeyiniz yok.” dedi.

“Bu dönemde cesaret edip evlenmek düşüncesini bile aklımızdan geçirmek zor”

İşsiz olduğu için evlenemediği ve ekonomik şartlardan dolayı aklından dahi geçiremediğini ifade eden Muhammed Şanlı, şunları söyledi:

Ben bu dönemde cesaret edip evlenemem, düşüncesini bile aklımdan geçirdiğimde en azından 250 bin TL’nin cebimde olması gerekiyor, bunu herkes biliyor. Evlilik için gerekli altın, beyaz eşya, mobilya gibi eşyaları almak zaten mümkün değil. Gündemde herkes gençlerin evlenmesinden bahsediyor ama gençler bu şekilde evlenemez ki! Altının 530 TL’yi bulduğu bir dönemde evlilikten bahsetmek mümkün mü, bu dönemde kim evlenebilir? Gündemde Coronavirus var, ekonomik kriz var, insanlar önünü görmüyor. Savaşta olan Suriye’nin para değeri bile Türkiye’nin para değerini geçti. Türkiye’nin parası o kadar değersizleşti ki, halkımıza çok üzülüyorum.”