İngiltere’de Covid-19 aşısı kullanılmaya başlandı

​İngiltere Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını uygulamaya başladı. Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının yaygın kullanımına İlgiltere’de başlandı. Ülkede deneme dışında kullanılan aşı ilk olarak 90 yaşındaki Margaret Keenan adındaki bir kadında uygulandı. Reuters’in haberine göre Keenan, “Covid-19’a karşı aşılanan ilk […]

İngiltere’de Covid-19 aşısı kullanılmaya başlandı
İngiltere’de Covid-19 aşısı kullanılmaya başlandı
Selman Güneş
  • Yayınlanma8 Aralık 2020 12:31

​İngiltere Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını uygulamaya başladı.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının yaygın kullanımına İlgiltere’de başlandı.

Ülkede deneme dışında kullanılan aşı ilk olarak 90 yaşındaki Margaret Keenan adındaki bir kadında uygulandı.

Reuters’in haberine göre Keenan, “Covid-19’a karşı aşılanan ilk kişi olduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum.” dedi.

Ülkede aşı öncelikli olarak Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) personeli ile 80 yaşın üzerindeki kişilerde uygulanacak.

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi başkanı Simon Stevens, “Bugün, bu ülkenin gördüğü en büyük aşılama programının ilk adımı. Daha fazla aşı malzemesi elde edildikçe işi tamamlamak birkaç ay sürecek.” ifadelerini kullandı.