İlaç firmasından heyecanlandıran Covid-19 aşısı açıklaması

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, birlikte çalıştıkları Alman BioNTech firmasıyla geliştirdikleri Coronavirus aşısının, yüzde 90 oranında başarı sağladığını açıkladı. İlk verilere göre, ABD’li şirketin Alman firmasıyla üzerinde ortak olarak çalıştıkları aşının, Covid-19 salgınına yol açan enfeksiyonu yüzde 90 oranında engellediği belirtildi. Aşı konusunda, kurucuları arasında Türkiye asıllı bilim insanlarının da bulunduğu Alman BioNTech firması ile birlikte […]

İlaç firmasından heyecanlandıran Covid-19 aşısı açıklaması
İlaç firmasından heyecanlandıran Covid-19 aşısı açıklaması
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Kasım 2020 11:09

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, birlikte çalıştıkları Alman BioNTech firmasıyla geliştirdikleri Coronavirus aşısının, yüzde 90 oranında başarı sağladığını açıkladı.

İlk verilere göre, ABD’li şirketin Alman firmasıyla üzerinde ortak olarak çalıştıkları aşının, Covid-19 salgınına yol açan enfeksiyonu yüzde 90 oranında engellediği belirtildi.

Aşı konusunda, kurucuları arasında Türkiye asıllı bilim insanlarının da bulunduğu Alman BioNTech firması ile birlikte çalışan Pfizer, ilk klinik testlere ilişkin çok detaylı bilgiler paylaşmasa da alanda uzman kişilerden oluşan bir panel tarafından incelenen sonuçların umut verici olduğu öne sürüldü.

Virüse maruz kalan 94 denek üzerinde yapılan çalışmada, aşının hastalığı önleme konusunda yüzde 90 başarı sağladığı ve hiçbir ciddi yan etkisinin olmadığı ifade edildi.