HDP’li Sancar: DEDAŞ ve elektrik sorunundan dolayı arazilerin yüzde 40’ı ekilmiyor

HDP Genel Başkanı Mithat Sancar, “Galiba tarım arazilerinin yüzde 40’ına yakını boş. İlk ekimde bile çok fazla boş tarla var. Bu da durumu vahametini gösteriyor.” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin’deki programının son gününde Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Sancar’a Parti Sözcüsü Ebru Günay ve milletvekilleri Sıddık Taş, […]

HDP’li Sancar: DEDAŞ ve elektrik sorunundan dolayı arazilerin yüzde 40’ı ekilmiyor
HDP’li Sancar: DEDAŞ ve elektrik sorunundan dolayı arazilerin yüzde 40’ı ekilmiyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma1 Aralık 2020 11:59
  • Güncelleme2 Aralık 2020 12:13

HDP Genel Başkanı Mithat Sancar, “Galiba tarım arazilerinin yüzde 40’ına yakını boş. İlk ekimde bile çok fazla boş tarla var. Bu da durumu vahametini gösteriyor.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin’deki programının son gününde Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Sancar’a Parti Sözcüsü Ebru Günay ve milletvekilleri Sıddık Taş, İmam Taşçıer, Nusret Maçin’in aralarında bulunduğu partililer eşlik etti.

Kızıltepe’deki Buğday Pazarında esnafları da ziyaret eden Mithat Sancar, “Buğday Pazarı, bu bölgenin kalbinin attığı yerdir. Ekonomide, özellikle tarım alanında. En iyi en geniş teknoloji ile çalışan bir örgütlenmeye sahip. Çok değerli bir kuruluş. Burada olmak bizleri her zaman çok memnun etti. Bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz. Sizlerle bir arada olmak çok sevindirici. Esnafın büyük kısmını şahsen tanıyorum. Sorunlar belli.” dedi.

“Elektrik parası çok yüksek”

Sancar şunları söyledi: “Buğday Pazarına gelince konuşacağımız ilk mesele herhalde DEDAŞ’tır, elektriktir. Üretimde yaşanan büyük sıkıntıların nedenlerinden biridir. Dün bir köye taziyeye giderken baktım tarım arazilerinin önemli bir bölümü boş. Ben de acaba “Gönüllü nadas mı var diye sordum?” “Hayır” dediler. Çiftçinin önemli bir kısmı bu sene ekim yapmamış. Çünkü elektrik parası çok yüksek. Üretim giderlerini karşılamıyor. “Elektrik parası o kadar fazla ki o kadar çalışma boşa gidecek ve ürünlerin de geçime bir faydası olmayacak” dediler. Galiba tarım arazilerinin yüzde 40’ına yakını boş. İlk ekimde bile çok fazla boş tarla var. Bu da durumu vahametini gösteriyor.”

“Elektrik kesintileri zulme dönüşmüş durumda”

Elektrik kesintilerinin zulme dönüştüğünü belirten Sancar, “Burası Türkiye’nin tahıl ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor. DEDAŞ, o da zaten önümüze gelen bir konu ve gündeme getirdiğimiz büyük bir sorun. Hububat üretiminin yüzde 20’sini karşılayan bir bölgede yaşanan bu sorun basit bir sorun olarak ele alınamaz. Gerçekten zulme dönüşmüş durumda.” diye konuştu.

“DEDAŞ toplu cezalandırmaya gitmiştir”

Hükümetin tarım politikaları çok büyük mağduriyetler yaşattığını vurgulayan Sancar, “DEDAŞ’ın yaptıkları ve hükümetin tarım politikası Mardin bölgesinde özellikle Kızıltepe’de çok büyük mağduriyetler yaratıyor. Faturalarını ödeyemeyen çiftçiler artık tarımsal faaliyet yapamaz hale geldiler. DEDAŞ toplu cezalandırmaya gitmiştir. Birkaç çiftçinin faturayı ödememesinin karşılığını bütün köylere kesmiştir. Bazı kırsal kesimlerde, köylerde bütün elektriklerin kesildiği bir dönem başlamıştır. Yıllardır büyük bir mağduriyet ve eziyet haline gelen bir uygulamadır. Arkadaşlarımız soru önergeleri verdi, araştırma önergeleri verdi. Mehmet Şerif Öter Başkan bizleri bilgilendirdi. Bizler de hükümetle, bakanlıklarla ve diğer yetkililerle görüşmeler yapmaya çalıştık, çözüm aradık. Maalesef bir çözüm bulunamadı. Zulüm devam ediyor.” açıklamasını yaptı.

Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim  o zamanlar önerdiğim bir yöntem vardı. Mardin’de STK’lar geniş bir konsorsiyum kursun, mayınlı arazilerin temizlenmesi ihalesi kendisine verilsin ve alanlar temizlendikten sonra bölge insanına dağıtılsın. Bölge insanı burada organik tarım yapsın. Hem ülke ekonomisine katkı sunacaktı hem de bölge ekonomisine ve Mardin’in yaşamına çok değerli katkıları olacaktı.

Bu sorunların çözülmesi için gerçekten bir güç olmamız gerekiyor. Mardin halkının HDP’ye, bizlere desteği büyüktür. Her zaman bunu büyük şükranla dile getiriyoruz. Kendimizin sorunlarını ancak içimizden çıkanlarla çözebiliriz. Bu konuda eksiklerimiz ve yetersizliklerimiz varsa eleştirilerinize ve uyarılarınıza açığız. Sizin partiniz, çocuklarınızın ve kardeşlerinizin partisi HDP. Bu parti ne kadar güçlü olursa, sorunların çözümünde de o kadar etkili olur.”