HDP’li Sakık: Yeni bir çözüm süreci ihtimalini görüyorum

Halkların Demokratik Partisi eski (HDP) Milletvekili Sırrı Sakık, Sakık, Kürt meselesinin çözümü için yeni bir çözüm süreci ihtimalini de gördüğünü belirterek, yeni bir sürecin başlaması gerektiğini söyledi. Medyascope.tv’ye konuşan Sakık, HDP’nin özellikle meclisteki bütçe görüşmelerinde sesini yükseltmesi üzerine yeniden hedef haline getirildiğini ifade etti. Sakık, “Parti kapatmak, iradeye gem vurmak çözüm değildir. Bugüne kadar kurduğumuz […]

HDP’li Sakık: Yeni bir çözüm süreci ihtimalini görüyorum
HDP’li Sakık: Yeni bir çözüm süreci ihtimalini görüyorum
Selman Güneş
  • Yayınlanma13 Aralık 2020 23:44

Halkların Demokratik Partisi eski (HDP) Milletvekili Sırrı Sakık, Sakık, Kürt meselesinin çözümü için yeni bir çözüm süreci ihtimalini de gördüğünü belirterek, yeni bir sürecin başlaması gerektiğini söyledi.

Medyascope.tv’ye konuşan Sakık, HDP’nin özellikle meclisteki bütçe görüşmelerinde sesini yükseltmesi üzerine yeniden hedef haline getirildiğini ifade etti.

Sakık, “Parti kapatmak, iradeye gem vurmak çözüm değildir. Bugüne kadar kurduğumuz dokuz parti kapatıldı, bir çözüm elde edilebildi mi? HDP’yi de kapatırsanız biz de alfabede harf kalmasa bile harf satın alıp, yeni bir partiyi 24 saat içinde kurup örgütleyerek siyasal mücadelemize devam ederiz” dedi.

MHP lideri Bahçeli’nin açıklamalarındaki “HDP kapatılmalıdır” sözleri dışındaki mesajlarının da altının çizilmesi gerektiğini söyleyen Sakık, “Onlar da yargıya mesaj veriyor. Yani Selahattin Demirtaş’ın neden dört yıldır bir iddianame bile yazılmadan tutuklu kaldığını soruyorlar. MHP, 2002 yılında koalisyon ortağı olduğunda idamın kaldırılmasını sağlamıştı. Yaptıkları tek doğru icraat da buydu. HDP’yi kapatmanın çözüm olmadığını onlar da çok iyi biliyor.” şeklinde konuştu.

Yeni bir çözüm süreci başlama ihtimali olduğunu tahmin ettiğini belirten Sakık, “Ben yeni bir sürecin başlayabilme ihtimalinin de olabileceğini, Türkiye buna mecbur ve mahkumdur. Dün bu konuda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı’nın açıklamaları vardı, biz de bu konuda duyumlar alıyoruz. Olması gereken de budur.” diye konuştu.

HDP’nin mazlumların sesi olduğunu vurgulayan Sakık, “Üç konuşmayı bir araya getirip bir örgüt kurma ve örgüt üyeliği yaratıyorlar. HDP’ye karşı ve daha önce HDP içinde yer almış kişileri de içine alacak olan bir parti kurmalarının halkta bir karşılığı yoktur. HDP bugün bütün mazlumların sesi ve umudu olmuştur.” açıklamasını yaptı.