HDP’li Günay: Baştan itibaren bir ihmaller zinciri var

Mardin’in Derik ilçesinde dün saat 17.00 sıralarında gübre taşıyan bir tır başka bir kazada olay yerinde bulunanlara çarptı 20 kişi hayatını kaybetti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay’ın da aralarında bulunduğu heyet, Derik ilçesine geçti. Kazanın ardından ilçede bulunan Günay ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Grup Başkanvekili Meral […]

HDP’li Günay: Baştan itibaren bir ihmaller zinciri var
HDP’li Günay: Baştan itibaren bir ihmaller zinciri var
Selman Güneş
  • Yayınlanma21 Ağustos 2022 17:58

Mardin’in Derik ilçesinde dün saat 17.00 sıralarında gübre taşıyan bir tır başka bir kazada olay yerinde bulunanlara çarptı 20 kişi hayatını kaybetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay’ın da aralarında bulunduğu heyet, Derik ilçesine geçti. Kazanın ardından ilçede bulunan Günay ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yaşamını yitirenlerin cenaze törenlerine katıldı.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Derik’te acı bir kazanın yaşandığını ifade ederek, “Dünden beri sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın konuştuğu katliam gibi bir kaza yaşadık. Şuan itibariyle 21 Derikli hayatını kaybetti, 6 yaralının durumu ağır. Ayakta tedavi edilen onlarca yaralı var. HDP olarak kazanın gerçekleştiği andan itibaren buraya geldik. Partili arkadaşlarımızla gece yarısına kadar hastanenin önünde yakınlarını ve cenazelerini bekleyen ailelerimizle beraberdik. Olayın tamamına bir şekilde tanıklık ettik. Acılarını yaşamaya ve paylaşmaya devam ediyoruz. Deriklilere ve yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz” dedi.

Kazanın ardından ailelerin acılarını paylaştıklarını dile getiren Günay, “Bu acı tarif edilemez, büyük izler bıraktı ama bir hakikatin üstü asla örtemeyecek. Baştan itibaren bir ihmaller zinciri var. Korunanlar ve ayrıcalıklar sınıfın çok rahat katliam yapma, kaza yapma ve bunun hesabını vermeme olayı ile karşı karşıyayız. Herkes çok iyi biliyor bütün Derik halkı ve Mazıdağı halkı da çok iyi biliyor. Cengiz Holding’in Eti Bakır Tesisi Mardin’de yıllardır ölüm saçıyor. Doğayı katlederek ölüm saçıyor, yük gönderdiği tırlarıyla ölüm saçıyor. İpek yolunun kullanım biçimi, tırların kontrolsüz olması ile ölüm saçıyor.” diye belirtti.

Günay, kazanın bir katliam olduğunu belirterek, “Katliamın asıl sebebi, aylardır bitmeyen yol yapım çalışması. Düşünün bir ana cadde, İpek Yolu’nun ana caddesi tırların vızır vızır geçtiği tek şerit üzerinden çift yönlü götürülüyor. Bugün hepimiz olay yerinden geçerken gördük, iki kaza gerçekleşiyor ama yol kapatılmıyor. Bugün sabahtan beri yol açılmış kazanın olduğu şerit trafiğe kapatılmış, yani dün zamanında tedbir alınsaydı, zamanında yol trafiğe kapatılsaydı, bu katliam gerçekleşmeyecekti. İki kaza arasında 20 dakikalık bir zaman dilimi var. Zamanında tedbir alınsaydı, ikinci katliam gerçekleşmeyecekti. Zamanında tırlar kontrol edilmiş olsaydı, yük tonajları kontrol edilseydi, bunlar gerçekleşmeyecekti. Öyle benim taşeron firmalarımdır, benim müşterilerimin sorumluluğudur diyerek, Cengiz Holding bu sorumluluktan kurtulamaz.” diye konuştu.