HDP’li Ebru Günay Ortaköy mahallesi sorunlarını meclise taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, Artuklu’ya bağlı olan Ortaköy Mahallesindeki alt yapı ve üst yapı sorunları için meclis Başkanlığına soru ve araştırma önergesi verdi. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Mardin Artuklu ilçesine bağlı Ortaköy kırsal mahallesinin sorunlarına dikkat çekmek için Meclis Başkanlığına hem soru önergesi hem de Araştırma Önergesi verdi. […]

HDP’li Ebru Günay Ortaköy mahallesi sorunlarını meclise taşıdı
HDP’li Ebru Günay Ortaköy mahallesi sorunlarını meclise taşıdı
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Temmuz 2022 09:20

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, Artuklu’ya bağlı olan Ortaköy Mahallesindeki alt yapı ve üst yapı sorunları için meclis Başkanlığına soru ve araştırma önergesi verdi.

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Mardin Artuklu ilçesine bağlı Ortaköy kırsal mahallesinin sorunlarına dikkat çekmek için Meclis Başkanlığına hem soru önergesi hem de Araştırma Önergesi verdi.

Ebru Günay, Araştırma Önergesinde “Mardin Artuklu Belediyesi’ne bağlı Ortaköy Mahallesi’nde daha önce başlatılan ve 18 Milyon TL’ye ihale edilen altyapı ve üst yapı çalışmaları kapsamında kimi yollar asfaltlanmış, mahalleye kanalizasyon boruları döşenmişti. Fakat yapılan işlemlerin üzerinden henüz bir hafta gibi kısa bir süre geçmeden yollarda çökme olmuş, kanalizasyon boruları patlayarak kanalizasyon suyu yollara akmıştır. Mahalle halkının mağduriyetlerinin giderilmesi, mahalleye gerekli olan tüm hizmetlerin kalıcı bir düzenleme ile yapılması, 18 Milyon TL’ye verilen ve çöpe dönen projenin sorumluların açığa çıkarılması ve gerekli yargılamaların yapılması, kamu yararı yönünde hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim” dedi.

Ebru Günay, Araştırma Önergesinin gerekçesinde ise şunları ileri sürdü: “Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde daha önce başlatılan altyapı ve üst yapı çalışmaları kapsamında kimi yollar asfaltlanmış, mahalleye kanalizasyon boruları döşenmişti. Fakat yapılan işlemlerin üzerinden henüz bir hafta gibi kısa bir süre geçmeden yollarda çökme olduğu, kanalizasyon borularının patlayarak kanalizasyon suyunun yollara aktığı basına yansımıştı.

AKP’li Artuklu Belediyesi Ortaköy Mahallesi’nin bozuk yollarını kalıcı bir şekilde yapmak yerine her sene yollara rastgele bir biçimde mucur dökmekte. Her yağmur sonrası çökmelerin yaşandığı yolu yapmak için daha önce 18 Milyon TL’lik ihale yapan belediye yolları yapmayarak mahalle sakinlerini daha da mağdur etmektedir.

Mahalle sakinlerinin şikayetçi olduğu bir diğer konu olan kanalizasyon sularının yollara akması sorunu da çözülmeyerek halkın sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.

Rant alanına dönüştürülen Mardin Artuklu Belediyesi’ndeki usulsüz harcamaların ve şaibeli alımların ortaya çıkarılması, Ortaköy Mahallesi için milyonlar verilerek yapılan usulsüz ihalelerin iptal edilmesi ve usulsüzlüklerde parmağı olan sorumlularının açığa çıkarılması, mahalle halkının mağduriyetlerinin giderilmesi için mahalleye gerekli olan tüm hizmetlerin kalıcı bir düzenleme ile yapılması ve kamu yararı yönünde hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi amacıyla bir araştırma komisyonunun kurulması elzemdir.”