HDP’li Ebru Günay Mardin Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili soru önergesi verdi

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşanan radyasyon sızıntısı iddiası meclis gündemine taşındı. HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Sorumluluk kime ait” diye sordu. HDP Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergede merkezin 22 Şubat 2022 tarihinde faaliyete geçtiğine dikkat çeken Günay, “Mardin Ağız ve […]

HDP’li Ebru Günay Mardin Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili soru önergesi verdi
HDP’li Ebru Günay Mardin Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili soru önergesi verdi
Selman Güneş
  • Yayınlanma14 Haziran 2022 16:11

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşanan radyasyon sızıntısı iddiası meclis gündemine taşındı. HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Sorumluluk kime ait” diye sordu.

HDP Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergede merkezin 22 Şubat 2022 tarihinde faaliyete geçtiğine dikkat çeken Günay, “Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümleri yapmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onay almadan faaliyete geçtiği ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 4 aydır faaliyet gösteren merkezde, personeller ve hastalar yüksek miktarda radyasyona maruz kalmışlardır” dedi.

Ebru Günay, Fahrettin Koca’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

“* Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümleri yapmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onay almadan faaliyete geçtiği bilginiz dahilinde midir? Hangi gerekçe ile gerekli ölçümler yapılmadan hastane faaliyete geçmiştir?

  • Hangi gerekçe ile röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümler yapılmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onayı alınmadan hastane hasta kabulüne başlamıştır? Bakanlık olarak bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?
  • Söz konusu olayla ilgili Bakanlığınız gerekli soruşturmaları yapmış mıdır?
  • Yeniden faaliyete geçen hastanede gerekli ölçümler ve düzenlemeler yapılmış mıdır? Yüksek miktarda radyasyona maruz kalma riski devam etmekte midir?
  • Kansere neden olabilecek, sonraki nesillerde mutasyona neden olabilecek söz konusu olayın sorumluluğu kime aittir? Halk sağlığını riske atan sorumlular hakkında gerekli adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Son 4 ayda Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde kaç hasta tedavi görmüştür? Kaç hastanın yüksek düzeyde radyasyona maruz kaldığı belirlenmiştir?
  • Son 4 ayda hastaneye gelen yurttaşlar ve hastane çalışanları üzerinde gerekli ölçümler yapılacak mıdır?
  • Hastanede çalışan sağlık görevlilerden kaç kişinin yüksek düzeyde radyasyona maruz kaldığı belirlenmiştir?”