HDP’li Buldan’dan muhalefete: Bugün yan yana gelme zamanıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir  il binasına yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin İzmir’de açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir İl binasına yönelik yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi sonrasında, İstanbul’daki programlarını iptal ederek İzmir’e geçti. Burda parti binası önünde toplanan kalabalığa konuşan Buldan, “Değerli İzmir halkı […]

HDP’li Buldan’dan muhalefete: Bugün yan yana gelme zamanıdır
HDP’li Buldan’dan muhalefete: Bugün yan yana gelme zamanıdır
Selman Güneş
  • Yayınlanma18 Haziran 2021 10:53

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir  il binasına yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin İzmir’de açıklama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir İl binasına yönelik yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi sonrasında, İstanbul’daki programlarını iptal ederek İzmir’e geçti. Burda parti binası önünde toplanan kalabalığa konuşan Buldan, “Değerli İzmir halkı sevgili partili arkadaşlarım ve bizlere dayanışma için buraya gelen partili yoldaşlarım. Elbette ki Deniz yoldaşımızın bugün şehadetiyle birlikte yüreğimizin yandığını ama başımızın dik olduğunu herkes bilsin. Ben başta Deniz’e Allahtan rahmet, kederli ailesine partili arkadaşlarıma ve hepimize başımız sağ olsun diyorum. Bu cinayetler ilk değil, biz bu cinayetleri bu hikayeleri, bu filmleri çok gördük. Bize “biat edeceksiniz, bizim önümüzde diz çökeceksiniz” diyenlere karşı asla ve asla onurumuzdan taviz vermedik, diz çökmedik, boyun eğmedik. Bundan sonra da diz çökmeyeceğiz, bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

“Bugün burada büyük bir bir katliam gerçekleştirmek için bir katil yollandı.” Diyen Buldan, “Ama tesadüfen sadece içeride Deniz arkadaşımız vardı. O katil yarım saat sonra buraya gelmiş olsaydı, bugün bu kentte büyük bir katliam yaşanacaktı. Biz bu oyunlara yabancı değiliz. Yıllardır söylüyoruz, yıllardır haykırıyoruz. Bu ülkede yaşanan bütün cinayetler planlı ve organizedir. Bunu çok açık ve net olarak ifade ediyoruz. Buradan şu çağrıyı yapmak istiyoruz: Bu cinayetin arkasında kim ve kimler varsa derhal açığa çıkarılmalı, bu olay soruşturulmalıdır, katiller yargılanmalıdır. Hiç kimsenin bize “bu yakalanan katilin akli dengesi yerinde değildi” zırvalamasını yapmasını kabul etmiyoruz. Biliyoruz, eminiz birkaç gün sonra bu katil için akli dengesi yerinde değildi diyecekler. Artık bizim bu yalanlara karnımız tok. Hiç kimse böyle bir zırvalama içine girmesin. Biz barış dedikçe siz katlediyorsunuz, biz adalet dedikçe siz tutukluyorsunuz, biz demokrasi dedikçe siz faşizmi yükseltiyorsunuz. Yeter artık yeter artık yeter artık.” şeklinde konuştu.

Buldan sözlerini şöyle sürdürdü: “Deniz’e sıkılan kurşun sadece Deniz’in şahsına sıkılan kurşun değil, parti binamıza giren ve orada yapılan katliam sadece HDP’ye yönelik yapılmış bir katliam değildir. Bugün tüm demokrasi güçlerine bu ülkede demokrasiyi savunanlara, barışı savunanlara sıkılan bir kurşundur. Bu böyle bilinmelidir. Şimdi yan yana gelme zamanıdır. Kenetlenme zamanıdır. Bu faşizme hep birlikte dur deme zamanıdır. Demokrasi ve adalet çığlığını daha fazla yükseltme zamanıdır. Kimse bize başsağlığı diledik, telefon açtık twit attık ve başsağlığı diledik onların yanında duruyoruz demesin. Bugün işte tam da bir araya gelme zamanıdır, yan yana olma zamanıdır. Herkesin burada olma zamanıdır. Bugün bize yapılan yarın mutlaka ama mutlaka size yapılacaktır. Bunu hiç kimse unutmasın.”