HDP sisteme yanlış girilen sonuçları açıkladı

HDP, Bismil’de 1234 Nolu sandıktan Yeşil Sol Parti’nin 233 oyunun, MHP’ye yazıldığını söyledi.

HDP sisteme yanlış girilen sonuçları açıkladı
HDP sisteme yanlış girilen sonuçları açıkladı
Haber Merkezi
  • Yayınlanma16 Mayıs 2023 16:09
  • Güncelleme16 Mayıs 2023 16:11

HDP, Bismil’de 1234 Nolu sandıktan Yeşil Sol Parti’nin 233 oyunun, MHP’ye yazıldığını söyledi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunan Esma Ocak İlkokulu’ndaki 1234 Nolu sandıkta geçerli oylardan 233’ünü alarak, sandıktan birinci parti çıktı. 279 seçmenin oy kullandığı söz konusu sandıkta, Hak ve Özgürlükler Partisi’ne, Türkiye Komünist Hareketi’ne, Yeniden Refah Partisi’ne, Güç Birliği Partisi’ne ve Sol Parti’ye birer oy; İYİ Parti’ye 2 oy; Büyük Birlik Partisi’ne 3 oy; Cumhuriyet Halk Partisi’ne 4 oy; AK Parti’ye 20 oy; Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne 233 oy çıktı. Milliyetçi Hareket Partisi’ne hiç oyun çıkmadığı sandıkta 12 oy ise geçersiz sayıldı. Oylar, ıslak imzayla tutanak altına alındı.
Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Yeşil Sol Parti, 233 oylarının, o sandıktan hiç oy alamayan MHP’nin hanesine yazıldığını tespit etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, konuya dair şu açıklamayı yaptı: “Bu şekilde MHP’ye oy kaydıran epeyce sandık var, tüm ıslak imzalı tutanaklar ile YSK veri sistemine kayıtlı tutanaklar karşılaştırıldı ve bugün itirazlar yapılacak.”

TİRYAKİ’DEN ERZURUM AÇIKLAMASI
HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de oy sayım işlemlerine dair basın toplantısı düzenledi. Tiryaki, Erzurum’daki son duruma da değinerek şu açıklamayı yaptı:

“Erzurum’da Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş resmi olmayan sonuçlara göre ve yüksek seçim kurulunun siyasi partilerle paylaştığı SİP Port sistemi üzerindeki yüzde 100’lük verileri, sandık sonuç tutanakları, sayım döküm cetvelleri ve birleştirme tutanaklarına göre Erzurum milletvekili seçilmiştir. Biz sadece Meral Danış Beştaş’ın mazbatasını almasını bekliyoruz. Fakat aynı biçimde MHP’nin ve üzülerek ifade etmek isterim ki Millet İttifakı’nın ortaklarından bir tanesinin işbirliğiyle Erzurum’daki seçim sonuçlarını değiştirmeye dönük girişimlerde bulunduğunu duyuyoruz. Umarım bu bilgi doğru değildir. Millet İttifakı’nın ortakları bu kumpasın parçası değildir. Elbette ki Cumhur İttifakı’nı oluşturan partiler bu tür işlemlere tevessül edebilirler. Sonuçların değiştirilmesi için manipülatif girişimlerde bulunabilirler. Bu bizim açımızdan beklenen bir durumdur. Fakat buna karşı hazırlıklarımız var. Bir kez daha söylüyorum, Erzurum’un ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları elimizde. Sayım döküm cetvellerinin tamamı da siyasi partilerle paylaşılmış olan SİP Port sistemi üzerinden herkes tarafından görülebiliyor. Dolayısıyla bu saatten sonra seçim sonuçlarını çalmaya dönük her girişimi boşa çıkaracağız. Buna her kim tevessül ediyorsa bundan vazgeçmesini öneriyoruz.”

‘BAZI YERLERDE YANLIŞLAR DÜZELTİLDİ’
Tiryaki, şöyle devam etti: “Çok sayıda sandıkta, sandık sonuç tutanağının sisteme yanlış girildiğine elimizde veriler var. Bismil 1234 ve 1235 no’lu, Alaca 1089 no’lu, Hakkari 1094 no’lu, Cizre 1240 ve 1249 nolu, Kayapınar 1090, 1099, 1101, 2280 no’lu, Silvan 1032 ve 1145 nolu, Karlıova 1068 nolu, Şirvan 1055 no’lu, Batman 1051 nolu, Urfa 1055, Besni 1149 nolu, Ergani 1113 nolu, Bulanık 1110 no’lu sandıklarda yüzlerce arkadaşımız 14 Mayıs akşam saatlerinden itibaren bu veriler üzerinde çalışıyor. Ülke çapında sayım ve döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları arasındaki tutarsızlığı. Sandık sonuç tutanakları ile SİP Port sistemine girilmiş verileri karşılaştırıyor. Bunların düzeltilmesi için itiraz ve başvurularda bulunuyoruz. Şimdiye kadar yapılan itirazların önemli bir bölümü düzeltildi. Örneğin 1085 nolu sandıkta Yeşil Sol Parti 174, Adalet ve Birlik Partisi 0 oy almışken bizim oylarımızın tamamı Adalet ve Birlik Partisi’ne yazılmıştı. İtirazlarımız sonucunda düzeltildi.”

‘ÇALMA İŞLEMLERİNE KARŞI DİRENECEĞİZ’
“MHP’nin oyu 1’di fakat sisteme MHP’nin oyu 147 olarak yazılmıştı. İtirazımız üzerine bunların tamamı düzeltildi. Örnek olması açısından sizlere bir tanesini göstereceğim. Gördüğünüz üzere Diyarbakır Bismil 1234 nolu sandık sonuç tutanağına Yeşil Sol Parti’nin aldığı oy 233. Altında sandık kurulu başkanı ve üyelerinin tamamının imzası olan tutanak bu. Fakat bu SİP portalına MHP’nin oyu 233 olarak yazılmış. Bunun gibi saat 3’e kadar olağanüstü itiraz süresi içinde tespit edebildiğimiz yanlış girişlerini tamamının düzeltilmesi için girişimlerde bulunacağız. Kazandığımız milletvekillerinin herhangi birisinin bu yollarda elimizden alındığı tespit edersek düzeltilmesi için itirazlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Bu veriler üzerinden varsa itiraz başımız gözümüz üstüne. Ama öyle vali ile İçişleri Bakanı, Adalet Bakanıyla onların verileriyle, ellerindeki vatandaşın kişisel bilgisi kullanılarak yapılacak çalma işlemlerinin tamamına karşı sonuna kadar direneceğiz.”