HDP Eş Genel Başkanları: Sıramız geldiğinde aşı olacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendilerine aşı için davette bulunduğunu ancak aşı yaptırmak için her vatandaş gibi sıralarını bekleyeceklerini açıkladı. Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın “Risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağız” başlıklı açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de birçok eksikliğe, belirsizliğe ve plansızlığa […]

HDP Eş Genel Başkanları: Sıramız geldiğinde aşı olacağız
HDP Eş Genel Başkanları: Sıramız geldiğinde aşı olacağız
Selman Güneş
  • Yayınlanma15 Ocak 2021 19:16

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendilerine aşı için davette bulunduğunu ancak aşı yaptırmak için her vatandaş gibi sıralarını bekleyeceklerini açıkladı.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın “Risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağız” başlıklı açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de birçok eksikliğe, belirsizliğe ve plansızlığa rağmen Covid-19 aşılama programı nihayet 14 Ocak 2021 tarihinde uygulanmaya başlamıştır. En kısa sürede en etkili bağışıklamanın bir an önce başarılması için her türlü imkanın kullanılmasını umut etmekteyiz.

Sağlık Bakanı dün bizzat arayarak ve bir çağrıda bulunarak siyasi parti başkanlarını, Meclis Başkanı’nı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı kamuoyu önünde aşı olmaya davet etmiştir.

Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonumuz ile birlikte yaptığımız değerlendirmeye göre, bu davet daha önce belirlenen risk grubu, kronik hastalar ve sağlık çalışanları için düzenlenen aşılama programına uygun değildir.

Bu nedenle herkesin belirlenmiş risk öncelik sırası ile aşılanması, sürecin hızlıca ve etkili bir şekilde devam etmesi gereklidir. Bizler, risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağımız bilgisini kamuoyu ile paylaşıyoruz.”