Hastanedeki tepki çeken görüntünün gerçek nedeni ortaya çıktı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yatalak olduğu görülen bir hastanın hasta nakil aracı yerine özel araçla eve götürülmesi tepkiye neden olmuştu. Hastanın yakınlarının kendi araçlarıyla hastalarını eve götürmek istedikleri öğrenildi. Kızıltepe Devlet Hastanesi’nden taburcu olan bir yatalak hastanın hastan nakil aracı yerine özel araca bindirilmesi görüntüleri tepkiye neden oldu. Bir vatandaş tarafından çekilen ve sosyal medyada paylaşılan […]

Hastanedeki tepki çeken görüntünün gerçek nedeni ortaya çıktı
Hastanedeki tepki çeken görüntünün gerçek nedeni ortaya çıktı
Selman Güneş
  • 20 Ağustos 2022 13:01
  • 20 Ağustos 2022 13:52

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yatalak olduğu görülen bir hastanın hasta nakil aracı yerine özel araçla eve götürülmesi tepkiye neden olmuştu. Hastanın yakınlarının kendi araçlarıyla hastalarını eve götürmek istedikleri öğrenildi.

Kızıltepe Devlet Hastanesi’nden taburcu olan bir yatalak hastanın hastan nakil aracı yerine özel araca bindirilmesi görüntüleri tepkiye neden oldu. Bir vatandaş tarafından çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde taburcu olduğu anlaşılan yatalak bir hasta sedyeyle hastaneden çıkarılıyor. Kızıltepe Devlet Hastanesi acil girişi önüne getirilen hasta bu sefer özel bir araca bindiriliyor. O esnada görüntüler park halinde bir hasta nakil aracı da gözüküyor.

Görüntüleri sosyal medyadan gören vatandaşlar, hasta nakil aracı dururken hastanın araca bindirilmesine tepki gösterdi. Haber merkezimizin yaptığı araştırmada söz konusu ailenin kendi istekleri ile hastalarını özel araçlarıyla eve götürmek istediği öğrenildi. Ailenin kesinlikle hasta nakil aracı talebi olmadığı belirtildi.

Öte yandan park halinde bekletilen hasta nakil aracının ise başka bir hastayı almak için Kızıltepe Devlet Hastanesine geldiği öğrenildi.

Bilgiyi çarpıtma

Son görüntülerde de anlaşıldığı gibi sosyal medya dezenformasyonunun “bilgi çarpıtma” ne kadar çok yaygım olduğu anlaşılıyor. Yanlış bilgi yanlış haber sunumu veya sorunu, hem medya okuryazarlığı eksikliği ile, hem de dijital pazarlamada ve gazetecilik endüstrisinde yarattığı tahribatı ortaya koyuyor. özellikle Sosyal medya üzerinden dolaşıma sokulan bu tür görüntülerin toplumu doğru bilgiye ulaşmasını engellediği kadar. Haberleri olmadan görüntüleri çekilen aile ve fertleri de zora sokuyor. Bu Kızıltepe’de çekilen görüntü işini hakkıyla yapan sağlık çalışanlarını da zora sokuyor.