“Gündi”

Yazımın başlığını okuyanlar akıllarına ne gelmiştir sizce?Size söyleyeyim. Aklınıza ilk gelen şey cahil, okur yazar olmayan, eğitimsiz, konuşmayı bilmeyen olmuştur. Bu dar görüşü kafamızdan atalım artık. Gündi deyince aklımıza gelen şey ne olsun biliyor musunuz? Ülke nüfusunun beslenmesini sağlayanlar, Milli gelire ve istihdama katkı sağlayanlar, Sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını sağlayanlar, İhracatta doğrudan etki sağlayanlar.İşte Gündi […]

“Gündi”
“Gündi”
Selman Güneş
 • Yayınlanma3 Temmuz 2021 11:35

Yazımın başlığını okuyanlar akıllarına ne gelmiştir sizce?
Size söyleyeyim. Aklınıza ilk gelen şey cahil, okur yazar olmayan, eğitimsiz, konuşmayı bilmeyen olmuştur. Bu dar görüşü kafamızdan atalım artık. Gündi deyince aklımıza gelen şey ne olsun biliyor musunuz?

 • Ülke nüfusunun beslenmesini sağlayanlar,
 • Milli gelire ve istihdama katkı sağlayanlar,
 • Sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını sağlayanlar,
 • İhracatta doğrudan etki sağlayanlar.
  İşte Gündi deyince bunlar aklımıza gelsin.
  Gündi Kürtçeden gelen bir kelimedir. Kürtçede Gündinin kelime anlamı çiftçi demek, emekçi demektir. Aklınıza gelen o Gündi ile baştan aşağı alaka yoktur.
  Evet gel gelelim asıl konumuza. Türkiye’de son 8 yıldır tarım tarım politikası çok yanlış yönetiliyor. Güzelim Ülkemde dünyanın en verimli topraklarında buğdayı, arpayı, ayçiçeğini, mısırı neden ithal ediyoruz?
  Neden son 8 yılda çiftçi sayısı %48 düştü, neden tarımdaki istihdamdaki payı %35’ten %19’a geriledi? Nedenlerini madde madde söyleyelim !
  1- Gübre, tarım ilacı, yem hammaddeleri ithalata bağımlı hale geldi,
  2- Yüksek girdi maliyetlerinin oluşması,
  3- Ürettiğinden para kazanamayan çiftçilerin olması,
  4- En önemli madde elektriğin pahalı olması, hatta büyük oranda elektrik faturasına faiz gelmesi çiftçileri bezdirmiş durumda. 1989 yılından bu yana 32 yıldır tamamlanamayan GAP projesi sizce neden bitmiyor? 32 yıldır maliyeti 25 milyon dolar olan GAP projesini niye bitirilmiyor? Ülkeye faydası olan projeler neden hep kulak ardı ediliyor?
  Kanal İstanbul gibi bir projeye 15 milyar dolar bütçe neden hemen çıkartılıp Ülkeye faydası olan bir proje olup olmadığı muamma olan bir projeye neden hemen bütçe çıkartılıp da Ülkeye faydası yüzde yüz olan GAP projesine bütçe çıkartılıp bitirilmiyor? Nedenlerini bir bir söyleyeyim.
  Çünkü GAP projesinde rant, çıkar yok!
  Gündi (çiftçi) abilerim, kardeşlerim size ne kadar minnettar olsak da hakkınızı ödeyemeyiz. Güzel Ülkemizin güzel insanları Gündileri sizin değeriniz bilinmiyor, sizin değerinizi bilmesek de siz başımızın tacısınız, sizsiz biz bir hiçiz!
  Kalın sağlıcakla…
  Sedat AYDEMİR