Günay’dan Mardin Milli Eğitim’de yapılan yolsuzluklara dair soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye’de Yapıldığı iddia edilen Yolsuzluklara Dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına Soru Önergesi verdi. Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen ihalelerde yolsuzluk yapıldığı tespit edilerek soruşturma başlatıldığına […]

Günay’dan Mardin Milli Eğitim’de yapılan yolsuzluklara dair soru önergesi
Günay’dan Mardin Milli Eğitim’de yapılan yolsuzluklara dair soru önergesi
Selman Güneş
  • Yayınlanma18 Aralık 2021 20:29

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye’de Yapıldığı iddia edilen Yolsuzluklara Dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına Soru Önergesi verdi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen ihalelerde yolsuzluk yapıldığı tespit edilerek soruşturma başlatıldığına dikkat çeken Milletvekili Günay soru önergesinde,

“ Geçtiğimiz günlerde bu soruşturma kapsamında 10 kişinin gözaltına alındığı basına yansımıştır. “İhaleye fesat karıştırma” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlamaları ile tutuklananlar arasında; Mardin İl Milli Eğitim Müdürü iken dönemin kayyumu Mustafa Yaman tarafından Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi ile Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı görevine atanan, kayyım Mustafa Yaman’ın hemşerisi olan Yakup Sarı, Dönemin İl Eğitim Müdür Yardımcıları Şeyhmus Gürel ve Murat Doğan olduğu öğrenilmiştir.

Yakup Sarı’nın ismi, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu için belediyenin organize ettiği program kapsamında yapılan ödemeyle de anılmış, Sarı’nın, Hatipoğlu’na belediye kasasından 60 bin TL ödeme yaptığı, bunun dışında faturalara rağmen kasadan yaklaşık 400 bin TL’yi usulsüz bir şekilde çıkarmakla da suçlandığı, Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemde inşa edilen İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının yapım ihalesinde de vurgun yaptığı iddiaları kamuoyuna yansımıştı.

Belediyede hakkında yolsuzluk iddialarının gündeme gelmesinin ardından Yakup Sarı, Kasım 2019’da görevden alınarak, merkeze çekilmişti. Sarı, kısa bir süre sonra Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirilmişti. Ancak Mardin’de kayyım belediyesi hakkında başlatılan yolsuzluk operasyonları ile birlikte hakkındaki “zimmet” suçlaması üzerine Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden de alınarak, merkeze çekilmişti.” İfadelerine yer veren HDP Mardin Milletvekili ve parti sözcüsü Ebru Günay soru önergesinde bu bağlamda İçişleri Bakanlığı olarak şahıslar hakkında ne gibi işlem ve soruşturmalar açıldığı konusunda sorular yöneltti.