HDP’li Günay Kızıltepe’de ağaçların sökülmesini meclise taşıdı

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay Kızıltepe’de yol çalışması nedeniyle söküldüğü iddia edilen ağaçlar ile ilgili Meclise soru önergesi verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Kızıltepe Belediyesi tarafından Turgut Özal Mahallesi Stadyum Caddesi üzerinde bulunan kaldırım ve refüjdeki 200’e yakın ağacın yerinden söküldüğü gerekçesiyle konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından […]

HDP’li Günay Kızıltepe’de ağaçların sökülmesini meclise taşıdı
HDP’li Günay Kızıltepe’de ağaçların sökülmesini meclise taşıdı
Selman Güneş
  • Yayınlanma15 Eylül 2021 20:57
  • Güncelleme15 Eylül 2021 20:59

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay Kızıltepe’de yol çalışması nedeniyle söküldüğü iddia edilen ağaçlar ile ilgili Meclise soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Kızıltepe Belediyesi tarafından Turgut Özal Mahallesi Stadyum Caddesi üzerinde bulunan kaldırım ve refüjdeki 200’e yakın ağacın yerinden söküldüğü gerekçesiyle konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması amacıyla TBMM’ye soru önergesi verdi.

Ağaçlar sökülürken bölgedeki evlerin su borusunun patlatıldığını, üzerinden saatler geçmesine rağmen tadilatın yapılmadığını belirten Günay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu şekilde ifade ve sorulara yer verdi.

“Kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi 9 Eylül gecesi ilçeye bağlı Turgut Özal Mahallesi Stadyum Caddesi üzerinde bulunan kaldırım ve refüjdeki 7 yaşındaki 200’e yakın ağacı yerinden sökmüştür. Olası tepkilere karşı gece saatlerinde sökülen ağaçların “yol yapımı ve doğalgaz” gerekçesi ile söküldüğü öğrenilirken, mevcut parke taşı ile döşeli yolların da asfaltlanacağı belirtilmiştir. Ağaçlar sökülürken evlerinin su borusunun patlatıldığını, üzerinden saatler geçmesine rağmen tadilatın yapılmadığını belirten mahalle sakinleri, “Zaten suyumuz yoktu, şimdi tam susuz bıraktılar. Kaldırımların hepsini bozdular, ağaçları söktüler. Suyumuzu yapsınlar, yolumuzu yapsınlar, ağaçlarımıza da dokunmasınlar” diyerek tepki göstermişlerdir.

Mahalle sakinleri ayrıca, ağaçların sökülmesinin yanı sıra tepeliklere ekilen ağaçların da sulamasının yapılmadığını ve bu sebeple ağaçların kurumaya terkedildiğini de dile getirmişlerdir.

Bu bağlamda;

Kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi’nin 200’e yakın ağacı “yol yapımı ve doğalgaz” gerekçesi ile gece yarısı söktüğü bilginiz dahilinde midir? Ağaçların sökülmesinde Bakanlığınızın onayı var mıdır?
200’e yakın ağacın sökülmesine dair herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
Kızıltepe’de var olan ağaçların sulamalarının yapılmamasına dair bir çalışmanız olacak mıdır?
Kızıltepe’de en son ne zaman ve hangi bölgeye ağaç dikimi yapılmıştır?
Doğaya verilen zararların bir an önce önlenmesi, ağaç kırımının sonlandırılması, ağaçlandırma çalışmalarının yapılması için bir planlamanız olacak mıdır? ”