Gazeteci Yazar Hakkı Akgül yazdı: Mardin’e kar mı yağdı ne?

Mardinlilerin heyecanla ve umutla beklediği kar nihayet yağdı. Yoğun yağış sonrası insanlar sokaklara akın etti, kartopu oynadı, kardan insan ile fotoğraflar çekti. Evde kalanlar ise pencerelerden lapa lapa yağan kar tanelerini keyifle ve tebessümle seyretti. Mardin’e kar yağdığında insanların içi kıpır kıpır oluyor. İklimden, coğrafyadan ya da kar yağmanın seyrekliğinden olsa gerek. Tarifsiz bir mutluluk. […]

Gazeteci Yazar Hakkı Akgül yazdı: Mardin’e kar mı yağdı ne?
Gazeteci Yazar Hakkı Akgül yazdı: Mardin’e kar mı yağdı ne?
Selman Güneş
  • 24 Ocak 2022 09:42

Mardinlilerin heyecanla ve umutla beklediği kar nihayet yağdı. Yoğun yağış sonrası insanlar sokaklara akın etti, kartopu oynadı, kardan insan ile fotoğraflar çekti. Evde kalanlar ise pencerelerden lapa lapa yağan kar tanelerini keyifle ve tebessümle seyretti. Mardin’e kar yağdığında insanların içi kıpır kıpır oluyor. İklimden, coğrafyadan ya da kar yağmanın seyrekliğinden olsa gerek. Tarifsiz bir mutluluk.

Başta tarımcılık olmak üzere bir çok sektöre faydası var. Çiftçiler için bir nimet, bereket aslında.

Meteoroloji uyarılarından sonra beklenen kar bu sene şiddetli yağdı. Bu kadar yoğun olacağını belediyeler de beklemiyordu. Hazırlıksız yakalandılar bu duruma. Özellikle ulaşımda, elektrikte ve iletişimde sıkıntılar yaşandı. İnsanlar kar hatta yağmur yağdı mı elektriğin kesileceğini düşünüyor. Bir köpeğin insanı ısırması değil de bir insanın köpeği ısırması haberdir misali, artık elektriklerin kesilmemesi haber haline gelme sürecindeyiz. Bölgedeki yerel haber siteleri ve sosyal medya sayfaları gelişmeleri tane tane paylaştı. Vatandaşların en büyük talepleri ise; yetkililerin bu olayların tekrarlanmaması için gerekli çalışmalar yapması, eksiklerin tamamlanması. Meydana gelen olumlu ve olumsuz gelişmeleri derlersek halkımız için faydalı olur. İnşallah herkes kendince dersler çıkartır.

– Kızıltepe’de 5 çocuklu anne ve babanın ısınmak için salonda bulunan közleri kovaya koydu. Kovanın yanması sonucu etrafa karbonmonoksit yayıldı. Zehirlenen Lamia ve Memduh Emen çifti 5 çocuğu yetim ve öksüz bıraktı.

– Derik’te yaşları 2 ila 11 arasında değişen 5 kardeş sobadan sızan gazdan zehirlendi. Evde olmayan baba çocuklarının imdadına son anda yetişip onları Derik Devlet Hastanesi’ne kaldırdı.

Bu zehirlenme olaylarından bir kaç gün önce Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam olası zehirlenmeler karşısında açıklamalarda bulunmuştu. Kaymakam Çam, ” Gece uyurken sobaya herhangi bir kömür veya benzeri bir madde atılmaması, sobanın yanık bırakılmaması çok önemlidir. Eğer karbonmonoksit geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen camlar açılmalı ve ortamın havalandırmasını sağlayın. Hızla ortamdan uzaklaşın ve açık havaya çıkın. 112 Acil Yardım Servisi’ni arayın.” bilgisini paylaştı.

– Midyat- Mardin arasında Şenköy çıkışında onlarca araç yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşlardan Muhammed Dinler, “Donmak üzereyiz, şarjımız ve yakıtımız az. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Yaklaşık 150 kişi var burada. Allah rızası için yardım edin, öleceğiz” çağrısında bulundu.

-Kızıltepe’de yoğun kar yağışı nedeniyle zincirleme trafik kazası meydana geldi. 5 Tır, 2 otomobil, ve bir otobüsün karıştığı kazada 3 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

– Kar nedeniyle yollar kapandı 3 günde ulaşıma ancak açılabildi.

– Kızıltepe’de kar fırtınası nedeniyle elektrik direkleri devrilirken sebze halinin çatısı çöktü

– Elektrikler kesildi bazı mahaller gün boyunca elektrikten internetten mahrum kaldı.

– Midyat’ta yoğun yağan kar nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi. Toplu ulaşım araçları düzensiz çalıştı. Yarım saat boyunca kimi vatandaşlar Dörtyol’da buzlu havada beklemek zorunda kaldı.

– Midyat’ta duyarlı bazı kişiler Bağlarbaşı ve Bardakçı Mahallesi’nde, yiyecek bulmakta zorluk çeken güvercin, keklik ve diğer kuşları düşünerek yollara buğday serpti.

– Elektriksiz kalan bir çok köye ulaşmaya çalışan DEDAŞ çalışanlarının ilginç görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Yoğun kar altında bazı hayvanlar eşliğinde yürüyen işçilerin araçsız olduğu görüldü. Bir vatandaş görüntünün altına, “Şirket milleti faturalarla perişan ediyor hiç olmazsa arkadaşlara bir araba alsınlar hangi çağda yaşıyoruz işçilerini bile sömürüyor” yorumunda bulundu.

-Nusaybin’de meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi yaralandı. Midyat İdil Yolu Yayvantepe mevkinde ise bir aracın yan durması uzun bir trafiğin oluşmasına neden oldu. Midyat Nusaybin arası Beyazsu’da ise Tır yoldan çıktı yolda bir şerit kapandı. Yol saatlerce tıkandı.

– Midyat’a bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’nde vatandaşlar kar kaplı yollarını kendi imkanlarıyla açtı. Traktöre kar küreme aleti taktılar, sonra da mahalleden geçiş güzergahını ana caddeye kadar temizlediler.

– Midyat Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik polisleri hava muhalefeti nedeniyle gizli bulunma konusunda sürücüleri uyardı. Sürücülerin kış lastiği ve zincir takmadan trafiğe çıkılmaması gerektiğini belirten anonslar yapıldı.

– Mardin’de etkili olan kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kalan 23 kişi karakolda jandarma ekipleri tarafından misafir edildi.

– Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, okulların tatil edildiğini açıkladı.