Gazeteci Aydoğan’dan ‘Aziz Sancar’ ismine tepki

Gazeteci Yazar ve Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Mardin Havalimanı isminin ‘Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar’ ismiyle değiştirilmesini eleştirdi. Aydoğan, “Aziz Sancar sadece Mardin Savur duğumludur. Mardin’e siyasi, sivil toplum, ekonomik ve hiçbir toplumsal alanda herhangi bir şeyi paylaşmamış bir yabancıdır.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin Havalimanı’nın adının Mardin Aziz […]

Gazeteci Aydoğan’dan ‘Aziz Sancar’ ismine tepki
Gazeteci Aydoğan’dan ‘Aziz Sancar’ ismine tepki
Selman Güneş
  • 20 Aralık 2022 19:38
  • 21 Aralık 2022 09:59

Gazeteci Yazar ve Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Mardin Havalimanı isminin ‘Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar’ ismiyle değiştirilmesini eleştirdi. Aydoğan, “Aziz Sancar sadece Mardin Savur duğumludur. Mardin’e siyasi, sivil toplum, ekonomik ve hiçbir toplumsal alanda herhangi bir şeyi paylaşmamış bir yabancıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin Havalimanı’nın adının Mardin Aziz Sancar Havalimanı olarak değiştirileceğini açıklamasının ardından havalimanı girişine yeni isminin bulunduğu afiş geçtiğimiz gün asıldı.

Mardin’de yaşayan bir milyona yakın yaşayan vatandaşa sorulmadan alınan bu karara ilk tepki de Barış Gazetici Yazar ve AGC Başkanı Cemil Aydoğan’dan geldi. Kararın isabetli olmadığını vurgulayan Aydoğan, “Aziz Sancar Mardin savur doğumludur, köken olarak hemşerimizdir, baş göz üstüne sadece o kadar

Aziz Sancar’ın yaşamı Avrupa ve Amerika’da geçmiştir. Mardin’e siyasi, sivil toplum, ekonomik ve hiçbir toplumsal alanda herhangi bir şeyi paylaşmamış bir şahsiyettir. Mardin halkının büyük bir çoğunluğu tarafından tanınmayan bir insandır. Tanınmadığı içinde Mardin halkı kendisi ile ilgili karar verme şansına sahip değildir.” dedi.

“Referandum olursa Mardin halkının yüzde doksanı hayır diyecektir”

Aydoğan sözlerini şöyle sürsürdü: “Ben inanıyorum ki Mardin’de kendisinin havaalanına isminin verilmesi ile ilgili bir referandum olursa Mardin halkının yüzde doksanı hayır diyecektir. Düşüncesindeyim. Kaldı ki Mardin dünya tarihine damgasını vurmuş mitolojik bir kentimizdir.

Bu hava alanın ismi Mardin’e yakışıyordu. Kendisine havaalanı yerine herhangi bir okul veya bir köprü ismi verilmiş olsaydı daha isabetli bir karar olacaktı düşüncesindeyim. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a saygı duyuyorum. Ancak direk bir isim değişikliği kararı verilmeden Mardin halkının görüşüne başvurulmuş olsaydı.

Bu kararın uygun olmadığı fikri ortaya çıkardı. Onun için Türkiye’de en fazla İnsan hakları Barış ve Demokrasi ödüllerini alan iki Uluslararası Barış ödüllerini alan bir Barış Aktivisti olarak Mardin Havalimanının isminin Aziz Sancar olarak değiştirilmesine tarihçi bir gazeteci yazar olarak uygun görmediğimin tüm kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum.”