Fahrettin Koca: Aşı herkese ücretsiz olacak, şimdilik zorunlu olmasını düşünmüyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yapılacak Covid-19 aşısının tüm vatandaşlara ücretsiz olacağını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirus Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, Coronavirus aşısının birkaç gün içinde teslimatının yapılması beklendiğini ve bedelsiz verileceği açıklandı. Sağlık Bakanı Koca, yoğun bakımlarda ciddi yük olduğunu belirterek, ”Günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda yüzde […]

Fahrettin Koca: Aşı herkese ücretsiz olacak, şimdilik zorunlu olmasını düşünmüyoruz
Fahrettin Koca: Aşı herkese ücretsiz olacak, şimdilik zorunlu olmasını düşünmüyoruz
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Aralık 2020 21:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yapılacak Covid-19 aşısının tüm vatandaşlara ücretsiz olacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirus Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, Coronavirus aşısının birkaç gün içinde teslimatının yapılması beklendiğini ve bedelsiz verileceği açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca, yoğun bakımlarda ciddi yük olduğunu belirterek, ”Günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda yüzde 55 artış bulunmaktadır” dedi.

Bakan Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Test kapasitemizi artırdık. Toplam test sayısı 20 milyonu buldu. Pozitif vaka sayısı 1,5 milyonu aştı. Hastanelerimiz ve sağlık çalışanlarımız gittikçe artan bir yükü göğüslemenin çabası içinde. Yoğun bakımlarımız ciddi yük altında.

Ülkemizde bundan önceki zirve olan nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda yüzde 55 artış bulunmaktadır.

Hatay, Adana, Samsun, Antalya, Mersin ve Ordu’da vaka sayılarımız artmaya devam ediyor. Hastanelerimiz, yoğun bakımlarımız ciddi yük altında.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Sivas, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te vaka artışı düşmeye başladı.

Aşının önümüzdeki birkaç gün içinde teslimatının yapılması planlandı. Kademeli olarak şimdilik 50 milyon doz gelecektir. Aşı 14-21 gün arayla iki doz halinde uygulanacak. Vatandaşlarımıza bedelsiz verilecek, başta aile sağlığı merkezleri olmak üzere sağlık kuruluşlarımızda yapılacak.

Yeni ve daha ucuz bir teknoloji olan ve insanda ilk defa denenen mRNA aşısı için görüşmelerimiz devam ediyor.

Yarından itibaren geçmişe dönük, 29 Temmuz’dan itibaren bugüne kadar olan vaka sayılarını da tabloda toplu bir şekilde vereceğiz.

Nisan ayından sonra teslim edilebilecek aşıya ihtiyacımız yok. Nisan sonrası dönemde bir veya birkaç aşımızın devreye gireceğini ümit ediyoruz.

(İnaktif aşı) Ucuz olduğu için değil, bu anlamda güvenilir olduğu için, geleneksel, doğal, bilinen aşı yöntemi olduğu için tercih ettik. Pfizer’dan nisan dahil olmak üzere ne kadar aşı verebilirlerse, talepte bulunduk. Bir rakam ifade ettiler ama bunun artırılmasını istiyoruz.

Aşı yaptıran vatandaşlar, sisteme aşıyı yapan sağlık kuruluşumuzca kaydedilecek, merkezi bir veri tabanından takip edilecek.

Filyasyon ekip sayılarımızı önemli oranda artırmış olduk. Şu an 16 bine çıkmış durumda.

Aşıyı zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz, ikna ederek aşılamayı yapmak niyetindeyiz. Aşı, yapılan kişinin HES koduna işlenmiş olacak.

Aşı, şu anda 3 bin 700 kişiye 5 bin civarında doz yapıldı, ciddi bir yan etki olmad