Ezidilerin kutsal bayramı Çarşema Sor

Ezidi inancında büyük bir çiftin sahibi olan “Çarşema Sor’ bayramını Nisan çıkışı 13”ünden sonra gelen ilk Çarşamba kutlanıyor. Ezidi Kürtlerinin en çok bilinen bayramlarından Çarşema Sor (Kızıl Çarşamba) her yıl nisan ayının 13’ünü izleyen ilk çarşamba kutlanıyor. Ezidi Kürtler, “Tawusê Melek” (Melek Tavus) nisan ayını izleyen ilk çarşamba yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına […]

Ezidilerin kutsal bayramı Çarşema Sor
Ezidilerin kutsal bayramı Çarşema Sor
Haber Merkezi
  • Yayınlanma20 Nisan 2023 09:55
  • Güncelleme20 Nisan 2023 10:19

Ezidi inancında büyük bir çiftin sahibi olan “Çarşema Sor’ bayramını Nisan çıkışı 13”ünden sonra gelen ilk Çarşamba kutlanıyor.

Ezidi Kürtlerinin en çok bilinen bayramlarından Çarşema Sor (Kızıl Çarşamba) her yıl nisan ayının 13’ünü izleyen ilk çarşamba kutlanıyor.

Ezidi Kürtler, “Tawusê Melek” (Melek Tavus) nisan ayını izleyen ilk çarşamba yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanıyor.

1991 yılında IKB’de yaklaşık 80 bin nüfusa sahip olan Ezidilerin, 200 bini aşkını Şengal (Sincar) bölgesinde 2004 yılına kadar devrik lider Saddam’ın boyunduruğu altında yaşadı.

Dönemsel ve farklı nedenlerle Avrupa’ya göç eden Ezidilerin nüfusu, yaklaşık 200 bin olduğu varsayılıyor. Dünya genelinde ise yaklaşık bir milyon Ezidinin yaşadığı tahmin ediliyor.