Eş Başkanlardan toplu taşıma açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Devrim Demir ile Ahmet Türk toplu taşıma araçlarına yapılan zam ve üzerine gelişen söylem ve tepkilere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada Mardin halkının, bu tür algı operasyonlarına, manipülatif beyan ve söylemlere itibar etmemesi gerektiği vurgulandı.

Eş Başkanlardan toplu taşıma açıklaması
Eş Başkanlardan toplu taşıma açıklaması
Selman Güneş
  • Yayınlanma13 Haziran 2024 17:46

Açıklama bu şekilde: “Mardin il sınırları içerisinde faaliyet yürüten toplu taşıma araçlarına yönelik son zamanlarda gündem de olan zamlar ve üzerinde gelişen manipüle söylemlere karşı halkımıza sorumluluğumuz gereği açıklık getirmeyi uygun gördük.
31.05.2024 tarihinde gerçekleştirilen UKOME toplantısı sonucunda alınan Mardin il sınırları içerisinde hizmet vermekte olan toplu ulaşım araçları ücret tarifesine %40 oranında zam haberleri üzerine, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.
Göreve başlamamızdan itibaren toplu taşıma esnafının ısrarlı talepleri doğrultusunda yapılan görüşmelerde, Mardin il sınırları içerisinde faaliyet gösteren özel toplu ulaşım esnafı tarafından, ücret tarifesine en son 09.08.2023 tarihinde zam yapılmıştı. Özel toplu taşıma esnafı, o tarihten bu yana geçen dokuz aylık sürede ücret tarifelerine zam yapılmayışı ve artan girdi maliyetleri (sigorta, kasko, bakım/onarım, personel giderleri vb.) nedeniyle çalışamaz duruma geldiklerini gerekçe göstererek, ulaşım ücret tarifelerine zam talebinde bulunmuşlardır.
Esnaf ile yapılan görüşmelerde, seçim öncesi zam taleplerinin kayyum tarafından tepki toplayacağı gerekçe gösterilerek ret edildiğini ve zam talebi yerine Belediye Meclis Kararı ile %20’lik belediye bütçesinden destek verildiği, hatta toplu taşıma esnaflarının bu duruma tepki gösterdikleri anlaşılmıştır.
Bu beyanlar doğrultusunda yapılan görüşmelerde kooperatif başkanları, şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nasır Öztap tarafından, %60 ile %70 arasında zam yapılması ve bunun yanında %20’lik Büyükşehir Belediye desteğinin devam etmesini talep etmişlerdi.
Ayrıca, 4736 Sayılı Kanun ile engelli ve yaşlıların toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanmaları için her ay Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından araç başına 3.375 Türk Lirası destek ödemeleri aktarılmaktadır. Ancak Toplu ulaşım esnafı bu ücretin yetersiz olduğunu beyan ettiklerinden Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ücretsiz binişler için (engelli/yaşlı) biniş başına 3 Türk Lirası destek ödemesi her ay yapılmaktadır.
Toplu ulaşım esnafının karara bağlanan orandan çok daha yüksek oranda zam talep ettikleri, fakat Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu zam oranın yurttaşlara yansımaması adına Başkanlığımızca esnafa mali destek verilmesi gündeme gelmiş olup konuyla ilgili yapılan incelemeler neticesinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığının mevcut mali durumunun bu desteği veremeyeceği tespit edilmiştir.
Bu nedenle toplu ulaşım esnafı ile vatandaşın alım gücü arasındaki denge dikkate alınarak, söz konusu esnafın mağdur olmaması için UKOME kurulunda %40 oranında zam yapılması kabul edilmiştir.
Ayrıca yaşlı ve engellilerin ücretsiz binişleri için Mardin Büyükşehir Belediye bütçesinden ek destek ödemelerinin yapılması kararı alınmış.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususlar göz önünde iken, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nasır Öztap’ın yapılan zam konusunda kamuoyuna yansıyan beyanatları mesnetsiz olup gerçeği yansıtmamaktadır.
Ayrıca halkın vergileriyle maddi olanağın sağlandığı ve bu olanaklar ancak ve ancak halkın yararına kullanılmak üzere planlandığı, dolayısıyla bir gruba veya zümreye imtiyaz tanınmayacağı bilinmelidir. Söz konusu desteğin aylık ödemesi ise yaklaşık 6 milyon TL iken, kayyumun belediyemize bırakmış olduğu 5 milyar üzerindeki borcu da hesaba katarsak, böyle bir desteğin sağlanamayacağının da bilinmesi gerekir.
Kayyumun bütün olumsuz politikalarını şahit olan Halkımızın, bizlere bırakılan enkazı da göz önün de bulundurarak, bu tür operasyonlarla algı oluşturmaya yönelik manipülatif beyan ve söylemlere itibar etmemelerini bekliyoruz.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Devrim Demir ve Ahmet Türk”