Emekli öğretmenin Mardin’de zorlu biçerdöver mesaisi

Kayserili   Aydın Yıldız, 25 yıldır severek yaptığı öğretmenlik mesleğinden emekli olduktan sonra baba mesleği olan biçerdöver operatörlüğüne başladı. Aydın Yıldız, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde zorlu yaz sıcağında sabahın erkan saatlerinde başlayarak gece geç saatlere kadar buğday hasadı yapıyor.

Emekli öğretmenin Mardin’de zorlu biçerdöver mesaisi
Emekli öğretmenin Mardin’de zorlu biçerdöver mesaisi
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Haziran 2024 13:10

Tarih Öğretmeni  49 yaşındaki Aydın Yıldız, 25 yıl boyunca Türkiye’nin birçok şehrinde öğretmenlik mesleğini severek yaptı. Yüzlerce öğrenci yetiştiren Aydın Yıldız emekli olduktan sonra baba mesleği olan biçerdöver operatörlüğüne başladı. Hatay’da buğday hasadını bitirdikten sonra  Mardin’inin Kızıltepe ilçesine gelen biçerdöver operatörü Aydın, günün 12 saatini toz duman içinde tarlalarda geçiriyor.

Öğretmenlik mesleğini gururla yaptığını kaydeden Aydın, “50 yıldır Kayseri’de ikamet ediyoruz. Kayseri’de doğup büyüdük. Üniversiteyi Konya’da okudum. Tarih öğretmeniyim. 25 yıldır şerefli öğretmenlik mesleğini gururla yaptım Allah’a şükürler olsun. Çok öğrenci, talebe yetiştirdim. Vatanına, milletine sahip çıkan bilinçli, onurlu çok talebe yetiştirdim” dedi.

25 yıllık görevden sonra baba mesleğine döndüğünü belirten Aydın, “Emekli oldum, bu biçer zaten baba mesleği, dede mesleği 1965-70’lerden beri mesleğimiz. Bunun da içinde yoğruldum. üniversite ve lise yıllarında da hep biçere geldim. Yaz tatillerinde mesleğimizi her zaman devam ettirdik. Emekli olunca mesleğe tam anlamıyla dönüş yaptık. Memnunum artık hücrelerimize işlemiş, sevgisi var içimizde. Dışardan bakıldığı zaman toz, toprak, gurbet  çok zor diyebilirler ama biz bunu zevkle yapıyoruz. Zaten sevilmeden hiçbir meslek yapılmaz” diye konuştu.

Mezopotamya ovasında hasadın bereketli geçtiğini vurgulayan Aydın, “Dünyanın en bereketli ve verimli topraklarındayız. Yılda çift hasat yapılabilen dünyanın en bereketli toprağı ülkemizde Allah’a şükürler olsun. Bölgemizin çiftçilerinin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Bir yılda çift hasat yapıyorlar, hem de en verimli şekilde. Şuan 2024 yılı verimleri çok güzel. Sulu tarımda 600-700 verim alınıyor” şeklinde konuştu.