Elektrik kesintileri için suç duyurusunda bulunuldu

Avukat Ali Aydemir ve birçok mahalle muhtarı DEDAŞ tarafından ‘bakım aı altında kesilen’ enerji kesintisi için suç duyurusunda bulundu. Konuya ilişkin kendi sosyal medya hesabından açıklama yapan Ali Aydemir, “Bugün DEDAŞ tarafından bakım adı altında elektriği kesilen F-8 Boğaziye, F-9 Ulaşlı, F-10 Dikmen ve F-11 Kırkkuyu hatları için bugün ilgili köylerin mahalle muhtarlarıyla birlikte suç […]

Elektrik kesintileri için suç duyurusunda bulunuldu
Elektrik kesintileri için suç duyurusunda bulunuldu
Selman Güneş
  • Yayınlanma19 Ağustos 2021 21:13

Avukat Ali Aydemir ve birçok mahalle muhtarı DEDAŞ tarafından ‘bakım aı altında kesilen’ enerji kesintisi için suç duyurusunda bulundu.

Konuya ilişkin kendi sosyal medya hesabından açıklama yapan Ali Aydemir, “Bugün DEDAŞ tarafından bakım adı altında elektriği kesilen F-8 Boğaziye, F-9 Ulaşlı, F-10 Dikmen ve F-11 Kırkkuyu hatları için bugün ilgili köylerin mahalle muhtarlarıyla birlikte suç duyurusunda bulunulmuş, yapılan suç duyurusu kapsamında Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığını tarafından bilirkişi görevlendirmesi yapılmış; bilirkişi ve jandarma refakatiyle DEDAŞ’ın bakım yaptığını iddia ettiği bütün köyler dolaşılmıştır.

Soruşturma dosyası kapsamında alınan bilirkişi raporunda F-9 Ulaşlı, F-10 Dikmen ve F-11 Kırkkuyu hatlarında DEDAŞ tarafından çalışma yapılmadığı bunun yanında F-8 Boğaziye hattında yapılan çalışmanın ise en fazla 2-2.5 saat sürmesi gerektiği halde kesintilerin 9 saat yapılmak suretiyle verilen tedbir karalarının bu şekilde işlevsiz ve etkisiziz hale getirilmek istendiği tespit edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yasal yollarla köylerin hakkını savunacağını kaydeden Aydemir, “Şirket tarafından bu keyfi kesintilerin devam etmesi durumunda her bir mahalle için şikayet ve suç duyurular yapılmaya devam edilecek olup, yargılamaları devam eden ve yargı merciilerince enerjisi bağlanan tüm köyler ile ilgili DEDAŞ’ın hile yoluyla mahkeme kararlarını çiğnemesine karşı tüm yasal yollar ve haklarımız sonuna kadar kullanılacaktır . Elektriği kesilen her köy şüpheliler yönünden zincirleme suç hükümleri uyarınca cezanın arttırım nedeni sayılmakta olup; her gün yapılan kesintiler de ayrı ayrı suç teşkil etmektedir. TCK m.113 TCK m. 119/1-e ve TCK m.43 hükümleri kapsamında elektriği haksız yere kesilen her hat için 7 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası yasanın öngördüğü bir ceza olup,50 dereceyi bulan sıcaklarda ve covıd-19’un yayılım gösterdiği bu süreçte halkımızı bir bardak soğuk suya muhtaç edecek kadar gayri vicdani ve yargı kararlarını açıkça ve alenen çiğneyecek kadar gözlerini karartmış DEDAŞ’ın hukuk tanımaz kanun bilmez yöneticilerinin hakkettikleri en ağır cezayı alacalına olan inancımız sarsılmaz ve kanaatimiz tamdır.” açıklamasını yaptı.