Eğitim İş: Sefalet ücretini kabul etmiyoruz

Eğitim İş ve Birleşik kamu iş Mardin Şube Temsilciliği memur maaşları ile ilgili bir açıklama yaptı. Eğitim-İş Mardin Şube Başkanı Erdal Aba tarafından yapılan açıklamada, “Yeni vergi diliminde müjde değil ölçeği düşürülmüş soygun var.”iddiasında bulundu. Aba açıklamasında iktidarın düzenlemelerini eleştirerek şu ifadelere yer verdi: “Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhrana karşı halkın gösterdiği haklı tepkileri dindirmek […]

Eğitim İş: Sefalet ücretini kabul etmiyoruz
Eğitim İş: Sefalet ücretini kabul etmiyoruz
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Ocak 2023 22:32

Eğitim İş ve Birleşik kamu iş Mardin Şube Temsilciliği memur maaşları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Eğitim-İş Mardin Şube Başkanı Erdal Aba tarafından yapılan açıklamada, “Yeni vergi diliminde müjde değil ölçeği düşürülmüş soygun var.”iddiasında bulundu.

Aba açıklamasında iktidarın düzenlemelerini eleştirerek şu ifadelere yer verdi:

“Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhrana karşı halkın gösterdiği haklı tepkileri dindirmek için seçim şekerleri dağıtmaya başlayan siyasiler, ufacık iyileştirmeleri devasa reformlar gibi ambalajlamaya devam etmektedir. Bunun en çarpıcı örneği ise müjde nidalarıyla açıklanan yeni gelir vergisi dilimleridir. Yeni vergi dilimlerinde kamu emekçisinin yılın başında aldığı maaşın yılın daha ortası olmadan erimeye başlaması ayıbı ortadan kaldırılmamış, sadece kısmi olarak iyileştirilmiştir. Vergi dilimi tutarlarının Yeniden Değerleme Oranının (YDO) altında artırılması nedeniyle kamu emekçilerinin yılın başında ceplerine giren ücret birkaç ay içinde yine azalmaya başlayacaktır. Bu değişiklikle kamu emekçisinin maaşının sadece birkaç ay daha geç erimesi sağlanmış; yani soygun baki kalmış, oranı değiştirilmiştir.”

Müjde adı altında eğitim emekçilerine dayatılanları kabul etmediklerini anlatan Aba, ” Bizler zaten açlık sınırının sadece biraz üstünde, yoksulluk sınırının yarısından bile az ücretler alırken, Yüzde 90’ımız kredi kartı borcumuzu ödemekte, yüzde 91’imiz çocuklarımızın eğitim giderlerini karşılamakta zorlanırken, Yüzde 62’mizin geliri, giderimizden az iken ve yüzde 92’imiz geçinmek için ek işler arıyorken, Durdurulamayan döviz kuru, asgari ücret zammının piyasalara yansıması gibi etkenler nedeniyle tüm mal ve hizmetlerin fiyatının günaşırı artacağı ortadayken, Kalantor iş insanlarının, yandaş müteahhitlerin, ihale vurguncularının vergi borçları düzenli olarak silinip, kamu bankaları onlar için seferber ediliyorken, yöneticiler, bizlere “gel senin şu gelirinden dilim dilim gelir vergisi alalım. Ama korkma, zaten senin bir üst dilime geçecek kadar para kazanmana müsaade etmeyeceğim için senin dilimin bu” demektedir. Üstelik ÖMK adı altında öğretmenleri yeni sıfatlarla ayrıştıran iktidarın açıkladığı bu vergi dilimi, uzmanlık unvanını alan meslektaşlarımızı, yılın sonlarına doğru bir üst vergi dilimine girecekleri için daha da mağdur edecek; iktidar onlara kaşıkla verdiğini yine kepçeyle almış olacaktır. Sözde yetkili sarı sendikaların memnuniyet ve pişkinlikle karşıladığı vergi adaletsizliğinin iç yüzü budur. Bu soygunu kabul etmiyoruz! İnsanca koşullarda çalışarak, insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak, adil bir vergilendirme çerçevesinde vergi ödemek istiyoruz”dedi.

Eğitim emekçilerinin aldığı sefalet ücretini kabul etmediklerini öne süren Aba, “Eğitim emekçisinin evine boynu bükük, sınıfına düşünceli girdiği bir sistemde; eğitimden de gelecekten de bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz. Tüm kamu çalışanları için vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi gerektiğini, aksinin vergi adaletsizliğini daha da büyüteceğini vurguluyoruz.” diye konuştu.