Eczacılar, Eczacılığın 185. Yıldönümünde basınla buluştu

Mardin-Şırnak Eczacı Odası ’14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 185. Yılı’ dolayısıyla Mardin basınıyla bir araya geldi.

Eczacılar, Eczacılığın 185. Yıldönümünde basınla buluştu
Eczacılar, Eczacılığın 185. Yıldönümünde basınla buluştu
Haber Merkezi
  • Yayınlanma14 Mayıs 2024 17:26

Mardin-Şırnak Eczacı Odası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya yerel ve ulusal basından gazeteciler katıldı.

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 185 yılı nedeniyle düzenlenen programında konuşan Mardin-Şırnak Eczacı Odası Yönetim Kurulu Oda Başkanı Uzman Eczacı Fatih Oral, tüm gazetecilere programa katıldıkları için teşekkür etti.

Eczacıların, sağlığın bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyilik hali olmasını kendine görev edinmiş bir mesleğin mensupları olduğunu kaydeden Oral, “Yaklaşık 5000 yıllık tarihe sahip olan eczacılık mesleğimiz, ilaç hazırlama, muhafaza etme, uygulama sanatı olup, hastalar için farmasötik ürünler sağlamaya, onları geliştirmeye odaklanmıştır. Eczacılar, başka hiçbir meslek tarafından taklit edilemeyen bilgi ve becerilere sahiptir. Sanat, bilim ve teknolojiyi birleştirerek sanatlarını icra eden, yani ilaç üreten eczacılar, doğal, fiziksel ve tıbbi alanda iyi eğitimli eşsiz profesyonellerdir.” dedi

Oral, Türkiye’de 56 bölge eczacı odası, 29 bini aşkın eczane, sanayide, akademide ve kamuda 50 bini aşkın eczacıyla sağlık hizmeti verdiklerini söyledi.

Oral, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Bölge odamız kapsamında bulunan Mardin’de 254, Şırnak’ta 117 eczanemizde ve toplamda 537 üyemizle her zaman ve her koşulda vatandaşlarımızın yanındayız. Yaşadığımız her sorunda, vatandaşlarımızla doğru bilgi paylaşmamız gereken her durumda yanımızda olan; toplum sağlığı konusunda yol arkadaşlarımız olan basın emekçilerine sizlerin şahsında bir kez daha teşekkür ediyoruz. Mesleğimizi daha iyi koşullarda icra edeceğimiz, sağlığa ve ilaca erişimin daha kolay olacağı, bilimsel eczacılığın gelişiminin hızlanacağı günler diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Proğrama katılan gazeteciler gün dolayısıyla tüm eczacıların gününü oda başkanı Oral nezdinde tebrik ederek başarılar dilerdiler.