Ebru Günay: Elektriğe yapılan yüzde 33 zammın gerekçesi nedir?

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, elektriğe yapılan zamlara dair Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Ebru Günay, soru önergesinde faturaların yüzde 33 zamlandığını vurguladı. Günay, yapılan zamların gerekçesini  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu. Ebru Günay’ın verdiği soru önergesi şu şekilde; “Son dönemlerde elektriğe art arda […]

Ebru Günay: Elektriğe yapılan yüzde 33 zammın gerekçesi nedir?
Ebru Günay: Elektriğe yapılan yüzde 33 zammın gerekçesi nedir?
Selman Güneş
  • Yayınlanma1 Eylül 2021 11:38

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, elektriğe yapılan zamlara dair Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

Ebru Günay, soru önergesinde faturaların yüzde 33 zamlandığını vurguladı. Günay, yapılan zamların gerekçesini  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu.

Ebru Günay’ın verdiği soru önergesi şu şekilde;

“Son dönemlerde elektriğe art arda yapılan zamlar, yurttaşların mağduriyetinin artmasına sebep olmuştur. 2019 Ocak’tan bu yana toplamda yüzde 33 zamlanan faturalar karşısında pek çok kişi tatilde olmasına ve evde elektrik kullanmamasına rağmen neredeyse iki katına çıkan faturalarını sosyal medya platformlarından paylaşıp tepkilerini dile getirmektedirler.

Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) hesaplamasına göre, dört kişilik bir ailenin elektrik faturasına ödediği tutar son 5 yılda 94 TL’den 210 TL’ye ulaşmıştır. Dört kişilik bir ailenin standart ihtiyacı olan 230 kw’lık aylık elektrik tüketimi için ödediği tutar 2020 Aralık’ta 183.4 TL iken, 2021 Temmuz itibarıyla 210.5 TL’ye çıkmıştır. EMO’nun hesaplamasına göre, dört kişilik bir ailenin elektrik faturasına ödediği tutar 2016’da 94.8 TL idi. Bu tutar 2017’de 94.7 TL olurken, 2018’de 137.3 TL’ye ve 2019’da ise 163.2 TL’ye ulaşmıştır. Enerji uzmanları da geçen yılın Temmuz ayında 57 kuruş olan birim fiyatının bu yıl 74 kuruşa çıkarıldığını ve elektrik faturalarına yapılan ödemelerin yüzde 40-45’inin devlete vergi olarak gittiğini belirtmektedirler.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubunun hesaplamasına göre ise, dört kişilik bir ailenin elektrik, doğalgaz, su ve internet dahil aylık faturalarının tutarı 760 TL’yi bulmakta, bu da asgari ücretin yüzde 26’sına tekabül etmektedir.

Elektrik, üretimde kullanılan en temel girdidir ve elektriğe yapılan zam tüm mal ve hizmetlerin fiyatını arttırmaktadır. Dolayısıyla yaşanan mağduriyet sadece elektrik faturası ile sınırlı kalmamaktadır.

Bu bağlamda;

2018 yılından bu yana elektriğe durmadan zam yapılmasının gerekçesi nedir?

Hiç elektrik tüketmediği halde tüketim bedeli yansıtılan kaç yurttaş vardır? Elektrik tüketmediği halde yüksek çıkarılan faturalar yeniden düzenlenecek midir?

Elektrik faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen kaç hane vardır? Bakanlık olarak bu yurttaşlara yardım edilecek midir?

Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) her yıl yaklaşık olarak Türkiye’de faturalandırılan elektrik tüketiminin yüzde 40 ile yüzde 50’sini, sermayeleri oldukça geniş olan elektrik dağıtım şirketlerinin toptan fiyattan dağıtım şirketlerine ya da görevli tedarik şirketlerine vermektedir. Aynı oranda yardım neden yurttaşlara, ekonomiyi kalkındıran çiftçilere yapılmamaktadır?

Bakanlığınız elektrik dağıtım şirketlerini denetlemekte midir?

Bakanlık olarak, yurttaşların, çiftçilerin, küçük işletme ve dükkan sahibi esnafın elektrik faturalarına yansıyan elektrik ücretinde indirim yapılması yönünde bir planlamanız var mıdır?

Deprem, salgın, eve kapanmalar, işsizlikle geçen iki yıllık bu süreçte artan yoksulluk ve geçim sıkıntısının önlenmesine yönelik, bakanlık olarak yürütmeyi planladığınız çalışmalar var mıdır?”