Dr. Fethullah Kayan: Patlama yaşanan kronik hastalık yüzdesi tesadüf değil

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fethullah Kayan, artan kronik hastalıkların tesadüfi olmadığını söyledi. Kayan, 2005’lerde şeker hastalığı, toplumda yüzde 6-7’lerde görülürken, bugün bu oran yüzde 14-15’lerde.” dedi.  Uzun ve sağlıklı bir ömür için beslenme ne kadar önemliyse yeterli beslenme için doğru yiyecek-içecek tüketimi yapmak gerekiyor. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile hastalıklar daha fazla ortaya çıkıyor.  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fethullah Kayan […]

Dr. Fethullah Kayan: Patlama yaşanan kronik hastalık yüzdesi tesadüf değil
Dr. Fethullah Kayan: Patlama yaşanan kronik hastalık yüzdesi tesadüf değil
Selman Güneş
  • 13 Ağustos 2022 10:50
  • 13 Ağustos 2022 10:51

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fethullah Kayan, artan kronik hastalıkların tesadüfi olmadığını söyledi. Kayan, 2005’lerde şeker hastalığı, toplumda yüzde 6-7’lerde görülürken, bugün bu oran yüzde 14-15’lerde.” dedi. 

Uzun ve sağlıklı bir ömür için beslenme ne kadar önemliyse yeterli beslenme için doğru yiyecek-içecek tüketimi yapmak gerekiyor. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile hastalıklar daha fazla ortaya çıkıyor. 

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fethullah Kayan da kronik rahatsızlıkların sıkça görülmeye başladığına dikkat çekti. Kayan, “Meyve suyunun yüzde 30’u, meyveli sütün yüzde 20’si meyve fındık kremasının yüzde 10’u fındık,  Nar ekşili sosun yüzde 25’i nar özü, granül kahvenin yüzde 40’ı kahve. Geri kalan yüzdelerin çoğu hazır paket ürünlerle maruz kaldığınız kimyasallar. Patlama yaşanan kronik hastalık yüzdesi tesadüf değil. 2005’lerde Şeker hastalığı, toplumda yüzde 6-7’lerde görülürken, bugün bu oran yüzde 14-15’lerde.” diye konuştu.