Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası ile ilgili yaptığı “Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” açıklamalarının ardından dolar yükselişe geçerek, 8,81 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini, faiz yükünün düşürülmesinin şart olduğunu söyledi. Erdoğan, “Faizleri düşürmemiz şart. […]

Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü
Dolar tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü
Selman Güneş
  • Yayınlanma2 Haziran 2021 09:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası ile ilgili yaptığı “Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” açıklamalarının ardından dolar yükselişe geçerek, 8,81 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini, faiz yükünün düşürülmesinin şart olduğunu söyledi. Erdoğan, “Faizleri düşürmemiz şart. Temmuz ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız. Bütün mesele maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır” ifadelerine yer verdi.

Dolar/TL tarihi zirvesini 8,81 ile yenilerken, Euro/TL 10,76 zirvesini gördü. Kur hızlı yükselişin ardından 8,71 seviyesine gerilerken, Euro/TL 10,65 seviyesinde dengelendi.

Dolar/TL’nin bir önceki rekoru 8.61 seviyesiydi.