Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde karantina

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bir Mahalle daha görülen Coronavirus (Covid-19) vakaları sebebi ile karantinaya alındı. Çınar’a bağlı kırsal Belenli (Omera) Mahallesi, Coronavirüs (Covid-19) vakalarının tespit edilmesi nedeni ile karantinaya alınarak mahalleye giriş-çıkışlar yasaklandı. Çınar Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan kararda Mahallenin 8 Aralık saat 19.00 itibari ile ikinci bir değerlendirmeye kadar karantinaya alındığı belirtildi. Yapılan […]

Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde karantina
Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde karantina
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Aralık 2020 11:58
  • Güncelleme9 Aralık 2020 11:59

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bir Mahalle daha görülen Coronavirus (Covid-19) vakaları sebebi ile karantinaya alındı.

Çınar’a bağlı kırsal Belenli (Omera) Mahallesi, Coronavirüs (Covid-19) vakalarının tespit edilmesi nedeni ile karantinaya alınarak mahalleye giriş-çıkışlar yasaklandı.

Çınar Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan kararda Mahallenin 8 Aralık saat 19.00 itibari ile ikinci bir değerlendirmeye kadar karantinaya alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, karantina süresince mahalleye giriş-çıkışların ilçe jandarma komutanlığınca kapatılarak, zorunlu hallerde kontrollü bir şekilde sağlanmasına, köy içerisinde vatandaşların kalabalık gruplar halinde bir arada bulunmamalarına ve vatandaşların zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarına kadar verildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Kaymakamlığımızca ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, 1593 sayılı umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca; oy birliği ile karar verilmiştir.”

Daha önce de ilçeye bağlı Ağaçsever (Botıka), Beşpınar (Bêşpînar), Aşağıkonak (Xanıkajer) ve Pembeviran (Qurm) Mahalleleri de son bir hafta içerisinde karantinaya alınmıştı.