Diyarbakır’da ceviz hasadı

Diyarbakır’ın geçim kaynaklarından biri olan cevizin hasadına başlandı. Ceviz yetiştiriciliğinde, ağaçların gerekli bakımlarının ve iş takibinin yapılması durumunda her yıl kazancın arttığı belirtildi. Türkiye’de Kırşehir, Tokat, Malatya, Erzurum ve Bitlis’ten sonra ceviz yetiştiriciliğinin adreslerinden biri de Diyarbakır. Diyarbakır’ın Hani ilçesinde ceviz yetiştiriciliği yapan Vehbi Kaçmaz, sezon içerisinde yapılan faaliyetler ve yetiştirilen ceviz türleri hakkında bilgi […]

Diyarbakır’da ceviz hasadı
Diyarbakır’da ceviz hasadı
Selman Güneş
  • Yayınlanma18 Kasım 2020 16:50
  • Güncelleme18 Kasım 2020 20:13


Diyarbakır’ın geçim kaynaklarından biri olan cevizin hasadına başlandı. Ceviz yetiştiriciliğinde, ağaçların gerekli bakımlarının ve iş takibinin yapılması durumunda her yıl kazancın arttığı belirtildi.

Türkiye’de Kırşehir, Tokat, Malatya, Erzurum ve Bitlis’ten sonra ceviz yetiştiriciliğinin adreslerinden biri de Diyarbakır.

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde ceviz yetiştiriciliği yapan Vehbi Kaçmaz, sezon içerisinde yapılan faaliyetler ve yetiştirilen ceviz türleri hakkında bilgi verdi.
Ceviz yetiştiriciliği alanındaki faaliyetlerin mart ayında başladığını söyleyen Kaçmaz, “Çift sürme faaliyetinden sonra ilaçlamasını yapıyoruz. Alanda yabani otlara karşı tekrardan çift sürüyoruz. Bu işlemlerden sonra 3-4 ay boyunca hem sulama hem de gübreleme faaliyetini yürütüyoruz. Hasat zamanına kadar bu işlem devam ediyor. Hasat döneminde işçilerle beraber buraya gelip ağaçları silkeliyoruz. Topladığımız cevizleri torbalara istifleyerek toptancılara satıyoruz.” dedi.
“Ceviz ağaçlarının yaşı ilerledikçe verimleri de artıyor”

Tarım ve Orman Bakanlığının 2014 yılında oluşturduğu destekleme paketinden yararlanarak Hani ilçesinin kırsal Uzunlar Mahallesi’nde oluşturduğu ceviz bahçesi hakkında bilgi aktaran Kaçmaz, “2014 yılında başlatılan bir proje kapsamında başvurumuzu yaparak destekleme ödeneği aldık. Biraz da kendi bütçemizden eklediğimiz sermaye ile bahçemizi tesis ettik. Faaliyet yürüttüğümüz bu alan 44 dönümdür. Geçen seneden bu yana verim almaya başladık. Ceviz hasadı yaklaşık olarak 2 veya 3 ton ile başlıyor ve ağaçlar büyüdükçe elde edilen oran da beraberinde artıyor.” ifadelerini kullandı.

Yerli Tür Taha İyi

Kaçmaz, “Burada bin 100 adet ağaç var ve çentır dediğimiz yabancı türdendir. Kendi yerli çeşitlerimiz bu yabancı türden daha iyidir. Bu işi yapmak isteyenler olursa bilen birilerinden sorsunlar ve özellikle yerli çeşitlerimiz konusunda ısrar etsinler. Yıllardır bu topraklarda yetişmesi ve arazi ile iklime uyumlu olması dolayısıyla yerli ceviz ağaçlarını tavsiye edebiliriz. Bu Amerika türü, yerli cevizlerimiz kadar iyi değildir.” şeklinde konuştu.