Diyarbakır ve Mardin arasında anız yangını: 5 ölü, 28 yaralı

Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan anız yangınında 5 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı.

Diyarbakır ve Mardin arasında anız yangını: 5 ölü, 28 yaralı
Diyarbakır ve Mardin arasında anız yangını: 5 ölü, 28 yaralı
Selman Güneş
  • Yayınlanma21 Haziran 2024 09:00
  • Güncelleme21 Haziran 2024 10:23

Dün akşam saat 21.15 sıralarında Çınar ile Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda anız yangını çıktı. Yangın, rüzgarın etkisiyle büyüdü.  Yangın, Diyarbkır’ın Çınar ilçesindeki  Bağacık, Ağaçsever ve Yazçiçeği mahalleleri, Mardin Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler Mahallesi istikametine  hızla ilerledi.

Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin’in yanı sıra çevre illerden AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü ve itfaiye ile 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya da olaya ilişkin açıklama yaptı. Yerlikaya, “Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi’nde saat 22.15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangının Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru ilerledi.Yangında maalesef Diyarbakır’da 3 vatandaşımız, Mardin’de 2 vatandaşımız hayatını kaybetti.” dedi.

Yangının ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Yerlikaya, “Yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca: Olay sebebiyle 35 ambulans ve 7 UMKE timi görevlendirildiğini söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 5 kişinin hayatını kaybettiği yangından 10’u ağır 44 kişinin etkilendiğini bildirdi.  Koca, “Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi.