Diyanet: Salgın hastalık kişiye cumanın farz olmasını düşürüyor

Din İşleri Yüksek Kurulu, Covid-19 salgını sürecinde kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak Cuma namazına ilişkin açıklama yaptı. Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda Coornavirus vaka sayılarındaki artış sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulu, bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir almak İslam’ın gereği olduğunu belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İslam dini […]

Diyanet: Salgın hastalık  kişiye cumanın farz olmasını düşürüyor
Diyanet: Salgın hastalık  kişiye cumanın farz olmasını düşürüyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Aralık 2020 12:32

Din İşleri Yüksek Kurulu, Covid-19 salgını sürecinde kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak Cuma namazına ilişkin açıklama yaptı.

Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda Coornavirus vaka sayılarındaki artış sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulu, bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir almak İslam’ın gereği olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber  (Salallahu Aleyhi Vesellem) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir. “

Açıklamada, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunlu olduğu vurgulandı.