DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Aydoğan: Mahkeme kararına derhal uyulması 83 milyon insanın menfaatinedir

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Mardin İl Başkanı  Mesut Aydoğan, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili hak ihlali kararına ilişkin, “Mahkeme kararına derhal uyulması ve Sayın Selahattin Demirtaşın serbest bırakılması memleketin ve 83 milyon insanın menfaatinedir.” dedi. DEVA Partisi Mardin İl Başkanı  Mesut Aydoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski HDP Eş Genel […]

DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Aydoğan: Mahkeme kararına derhal uyulması 83 milyon insanın menfaatinedir
DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Aydoğan: Mahkeme kararına derhal uyulması 83 milyon insanın menfaatinedir
Selman Güneş
  • Yayınlanma24 Aralık 2020 09:46
  • Güncelleme24 Aralık 2020 10:50

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Mardin İl Başkanı  Mesut Aydoğan, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili hak ihlali kararına ilişkin, “Mahkeme kararına derhal uyulması ve Sayın Selahattin Demirtaşın serbest bırakılması memleketin ve 83 milyon insanın menfaatinedir.” dedi.

DEVA Partisi Mardin İl Başkanı  Mesut Aydoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin “Tutukluluğu sonlandırın” kararıyla ilgili, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Aydoğan şu ifadelere yer verdi: “AİHM Sayın Selahattin Demirtaş’ın haksız yere tutulduğunu, derhal serbest bırakılması gerektiğini kesin olarak karara bağladı.  Bir mahkeme kararının uygulanması tartışma konusu yapılamaz. Ama, fakat gibi gerekçelerle hiçbir surette tartışmaya açılamaz. Bir devleti devlet ve meşru bir sistem  yapan hukuktur. Anayasaya göre AİHM kararları bağlayıcıdır.

Mahkemelerin kararlarına uyulmayacaksa mahkemeler neden var. Hiçbir organizasyon hiçbir şahıs ve hiçbir eylem, devlete ve millete mahkeme kararlarını tanımayan yöneticiler kadar zarar veremez. Bu devlet bizim. Mahkeme kararlarına uyulması, mahkemelerin adil karar vermesi bizler için en büyük güvencedir. Bir insanın onurunu, malını, yaşamını, vücut bütünlüğünü ve en önemlisi özgürlüğünü  koruma görevi mahkemelerdedir.

Devlet ve hükümet mahkeme kararlarını tanımaz ise vatandaş daha beterini yapar. Bu konular hassas konular. Mahkeme kararına derhal uyulması ve Sayın Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması memleketin ve 83 milyon insanın menfaatinedir.”