DEVA Partisi: Kürtlerin Oyunu Almayan Hiç Kimse Cumhurbaşkanı Seçilemez

DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi Essum Aslan, “Kürtlerin oyunu almayan hiç kimse Cumhurbaşkanı seçilemez” dedi. Demokrasi ve Atılım Partisi ( DEVA Partisi) Mardin İl Başkanlığı, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, Genel Başkan Yardımcısı, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Selma Aliye Kavaf, Genel Merkez Seçim işleri Başkan yardımcısı Yakup Engin, Kurucular kurulu Üyesi […]

DEVA Partisi: Kürtlerin Oyunu Almayan Hiç Kimse Cumhurbaşkanı Seçilemez
DEVA Partisi: Kürtlerin Oyunu Almayan Hiç Kimse Cumhurbaşkanı Seçilemez
Selman Güneş
  • 24 Eylül 2022 22:45

DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi Essum Aslan, “Kürtlerin oyunu almayan hiç kimse Cumhurbaşkanı seçilemez” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi ( DEVA Partisi) Mardin İl Başkanlığı, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, Genel Başkan Yardımcısı, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Selma Aliye Kavaf, Genel Merkez Seçim işleri Başkan yardımcısı Yakup Engin, Kurucular kurulu Üyesi Hüseyin Nalbantoğlu katılımı ile basın mensupları ve Sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldi. Artukbey Kafe’de düzenlenen toplantıya Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan ve DEVA Partisi il ve ilçe yöneticileri de katıldı. Sivil Toplum Örgütü temsilcilerinin de katıldığı toplantıda DEVA Partisi yetkilileri gündeme dair değerlendirmelerde bulunularak, soruları cevapladı.

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan heyet, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda 6’lı masanın ortak adayının HDP tarafından desteklenmesi için HDP’ tarafından şeffaf mutabakat şartının ortaya konulması durumunda DEVA Partisi’nin tutumunun ne olacağı yönündeki soruya Çanakçı, “Bu meseleyle ilgili ortada bir sorun, mesele olduğunu kabul etmek gerekiyor. Biz DEVA Partisi olarak Mardin’de ‘sorun var’ deyip Ankara’da ‘sorun yok’ diyen bir parti değiliz” dedi.

6’lı masada her partinin farklı değerlendirmeleri olduğunu belirten Çanakçı, “Özellikle HDP ile ilgili farklı değerlendirmeleri söz konusu olabiliyor. Burada bizim ifade ettiğimiz hususlar 6’lı masayı bağlayacak nitelikte hususlar değil. Ama biz DEVA Partisi olarak Genel Başkanımız da defalarca bunun altını çizdi. Biz HDP’yle iletişimi olan, diyaloğu olan bir partiyiz” dedi. 6’lı Masanın “şeffaf bir masa” olduğunu savunan Çanakçı, Cumhurbaşkanı adayının kriterleri konusunda da şeffaf olduklarını belirtti. HDP ile bir diyalogları olduğunu ancak işbirliğinin söz konusu olmadığını belirten Çanakçı, “Diyaloğumuz söz konusu ama bir işbirliği, ittifakımız söz konusu değil. 6’lı Masa da bu süreci şeffaf yönetiyor” ifadelerini kullandı.

ASLAN: KÜRTLERİN OYUNU ALMADAN KİMSE CUMHURBAŞKANI SEÇİLEMEZ

Kurucular Kurulu Üyesi Essum Aslan ise, “Herkesin göz önünde bulundurması gereken şey Kürtlerin oyunu almadan hiç kimse Cumhurbaşkanı seçilemez. Bu gerçeği göz önünde bulunduralım. Seçim bir matematik işidir. Kürtlerin oyunu almak gerekiyor. Cumhurbaşkanı seçilmek için neredeyse temel şart bu noktaya gelmiş durumda” dedi. HDP’nin lokomotifi olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kurulduğuna dikkat çeken Aslan, “Bu ittifak ile mutlaka görüşmeler olacak ve sonuçta bu toplumun bütün bileşenlerinin buna Kürt seçmen Kürt vatandaşlarımız da dahil ortak mutabakat ile seçildiği bir Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetmelidir. Bu da oldukça önemlidir” dedi.