Derik’te sokak sağlıklaştırma çalışması sürüyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Derik ilçesindeki sokak sağlıklaştırma çalışması sürüyor. Proje kapsamında, 450 iş yeri, 1500 metre uzunluğundaki cadde ve sokakta sağlamlaştırması yapılacak. Mardin Büyükşehir Belediyesi, Derik ilçesinde başlatmış olduğu sokak sağlıklaştırma projesinde çalışmalarını sürdürüyor. Fizik gerçekleşme oranı yüzde 60’a gelen proje bittiğinde ilçeye ayrı bir hava katacağı belirtiliyor. Kızıltepe ve Mazıdağı ilçeleri üzerinden […]

Derik’te sokak sağlıklaştırma çalışması sürüyor
Derik’te sokak sağlıklaştırma çalışması sürüyor
Selman Güneş
  • 18 Kasım 2022 21:10

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Derik ilçesindeki sokak sağlıklaştırma çalışması sürüyor. Proje kapsamında, 450 iş yeri, 1500 metre uzunluğundaki cadde ve sokakta sağlamlaştırması yapılacak.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Derik ilçesinde başlatmış olduğu sokak sağlıklaştırma projesinde çalışmalarını sürdürüyor. Fizik gerçekleşme oranı yüzde 60’a gelen proje bittiğinde ilçeye ayrı bir hava katacağı belirtiliyor.

Kızıltepe ve Mazıdağı ilçeleri üzerinden Diyarbakır’a geçiş güzergahı üzerinde bulunan, tarihi geçmişi ve zeytin bahçeleri ile birçok medeniyetin izlerini taşıyan Derik ilçesinin, güzelleşmesi ve yarınlara aktarılması için Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından başlatılan sokak sağlıklaştırma projesi çalışmaları, tüm hızıyla sürüyor.

Şu ana kadar fiziki gerçekleşme oranı yüzde 60 olan proje kapsamında 90 binada dış cephe boyama, 900 metrekare cephe sıva, 850 metrekare taş duvarlarda derz, 1250 metrekare kolan ve saçaklarda ahşap renkli kompozit kaplama yapıldı.

250 iş yerinin bilgilendirme tabelası, 320 otomatik çelik kepenk, 150 camekan ve 110 adet mafsallı manuel tente takıldı. Tarihi çeşme restorasyon yapılarak hizmete alındı, Baba Ömer mezarı ve camisi sıvandı ve boyandı.

Proje kapsamında, 450 iş yeri, 1500 metre uzunluğundaki cadde ve sokakta sağlamlaştırması yapılacak.