“Derik Halhalı Zeytinyağı” Coğrafi işaret olarak tescillendi

Kızıltepe Ticaret Borsasının Coğrafi İşaret Tescil Atağı sonucu “Derik Halhalı Zeytinyağı” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilerek tescillendi. Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından başvurusu yapılan ve Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Desteklenen ve Teknik Destek verilen “Derik Halhalı Zeytinyağı” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilerek tescillendi. Alınan […]

“Derik Halhalı Zeytinyağı” Coğrafi işaret olarak tescillendi
“Derik Halhalı Zeytinyağı” Coğrafi işaret olarak tescillendi
Selman Güneş
  • 9 Kasım 2022 19:41

Kızıltepe Ticaret Borsasının Coğrafi İşaret Tescil Atağı sonucu “Derik Halhalı Zeytinyağı” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilerek tescillendi.

Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından başvurusu yapılan ve Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Desteklenen ve Teknik Destek verilen “Derik Halhalı Zeytinyağı” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilerek tescillendi.

Alınan bu tescillerin esnafımız ve Mardin Derik ilçemiz için çok önemli olduğunun altını çizen, Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, “Bölgemizin marka değerini arttırma yönünde geleneksel ürünlerimize sahip çıkarak coğrafi işaret konusundaki çalışmalarımıza ağırlık verdik” dedi.

Başkan Şahin Kızıltepe Ticaret Borsası olarak bu konuda öncülük yapmaya devam edeceğini belirterek, “Coğrafi işaret alınmasıyla birlikte, “Derik Halhalı Zeytinyağı”nın yurtiçi ve yurtdışında tanınırlığının artması sağlanacak. Ürünlerin piyasada daha rekabetçi bir konuma gelerek daha çok tercih edilmesi sağlanarak ticari potansiyeli artacak ve üreticimiz, esnaf ve ticaret erbabı insanımız daha çok kazanacaktır. Borsa olarak yapmış olduğumuz Coğrafi İşaret çalışmalarında gerek teknik destek gerekse gönülden destek olan Dicle Kalkınma Ajansına, Ajans Uzmanı Fatih Akgül’e, Mardin Artuklu Üniversitesine ve Dr.Öğretim Üyesi Aziz Korkmaz’a üstün hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek isterim” diye belirtti.

Kızıltepe Ticaret Borsası olarak, “Derik Halhalı Zeytinyağı” coğrafi işaretin anlam kazanması ve ticari potansiyelinin artması için paydaşlar ile çalışmalar yapılacak ve bu konuda yol haritasının belirlenmesi için süreç hızlandırılacak.