Denizi olmayan şehirde 15 bin öğrenci yüzme öğrenecek

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan Kızıltepe Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda  Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü yüzme hocaları eşliğinde 15 bin öğrenci eğitim görecek. Karnesini alan öğrenciler havuzun yolunu tuttu. 2020-2021 eğitim öğretim dönemi sona ererken, öğrenciler karne heyecanı yaşadı. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler karnelerini alarak […]

Denizi olmayan şehirde 15 bin öğrenci yüzme öğrenecek
Denizi olmayan şehirde 15 bin öğrenci yüzme öğrenecek
Selman Güneş
  • 18 Haziran 2022 09:13
  • 18 Haziran 2022 14:02

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan Kızıltepe Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda  Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü yüzme hocaları eşliğinde 15 bin öğrenci eğitim görecek. Karnesini alan öğrenciler havuzun yolunu tuttu.

https://youtu.be/vwgwXgHqgHY

2020-2021 eğitim öğretim dönemi sona ererken, öğrenciler karne heyecanı yaşadı. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler karnelerini alarak yaz tatiline girdi. Kızıltepe’de karnelerini alan öğrenciler Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünün yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda bu yaz hem eğlenecek hem de yüzme öğrenecek. ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesi kapsamında 4 uzman yüzme hocası ve 4 cankurtaran eşliğinde 6 ile 18 yaş aralığındaki 15 bin çocuk ve genç yüzme öğrenecek. Yüzme öğrenmeye gelen öğrencilerin servisleri de Kızıltepe Belediyesi tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanıyor. 

“Havuz hijyeni yüzde yüz sağlanıyor”

Kızıltepe Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mahmut Akdağ, “Düzenli bir şekilde 24 saat esasına göre filtreleme sisteminden geçip havuz hijyeni yüzde yüz sağlanıyor. Havuzumuzun içi evimizin banyosu kadar temizdir. Yüzme öğrenecek öğrencilerimizin buraya taşınmasında belediyemiz bize servis hizmeti sağlamıştır. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Sayın Hüseyin Çam’ın Bu konu ile ilgili özel bir çabası ve özel destekleri var” dedi.

Okulların kapandığına dikkat çeken tesis sorumlusu Hasan Zamur, “Çocuklarımızın karne hediyesi olarak bu havuza gelmelerini burada yüzme öğrenmelerini ve karne hediyesi olarak ücretsiz bir hediyemiz olsun. Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Beytullah Birlik öncülüğünde biz çocuk ve gençlerimize hizmet vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Yetenekli yüzücülere lisans çıkarılıyor

Kızıltepe’de bütün çocukların bu hizmetten faydalanması gerektiğini ifade eden Uzman Yüzme Hocası Uğur Dölcek, “Denizi olmayan yerde herkesi suya kavuşturmayı planlıyoruz. Çocuklarımızı karne hediyesi olarak havuza aldık. Hepsi çok mutlu.Bizimle birlikte profesyonel bir şekilde yüzmeyi öğreniyorlar. Burada yetenekli sporcuları çıkarıp onlara lisans çıkarıyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Çocukların mutluluğu görülmeye değer

Karnesini alıp yüzme havuzuna koşan Melik Aydoğan, “Bugün karnemi aldım ve teşekkür belgesi aldım. Babam yaz olduğu için beni havuza getirdi. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.