DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Mardin Büyükşehir Belediyesini ziyaret

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Mardin Büyükşehir Belediyesini  ziyaret
DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Mardin Büyükşehir Belediyesini  ziyaret
Selman Güneş
  • Yayınlanma5 Mayıs 2024 15:06
  • Güncelleme5 Mayıs 2024 15:09

Eş Genel Başkanları ağırlayan Eş Başkanlar Demir ve Türk’ün yanı sıra Mardin Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Beritan Güneş ve Kamuran Tanhan ile DEM Parti il ve ilçe örgütleri, ilçe belediye eş başkanları karşıladı. Hatimoğulları ile Bakırhan’a milletvekilleri, DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyeleri de eşlik etti.

Karşılamanın ardından eş başkanlar, Mardin Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına geçti. Burada konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, “Eş Genel Başkanlarımızı kadim şehrimizde görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Tekrar hoş geldiniz. Sizlerin gelişi bizler için halkımız için büyük bir moral” dedi.

“Ekonomik olarak kaynaklarımız çok yetersiz”

Türk, seçimlerde halkın iradesini ortaya koyduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Yüzde 57.4 oy oranı ile seçimleri aldık. Daha önceki seçimlerde aldığımız yüzde 52 ile yüzde 53 oranı ile belediyeleri aldık. Tabi ki halkımızın iradesi çok güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Gerçekten de herkes büyük bir emek verdi. Seçim boyunca arkadaşlarımız büyük bir çaba içerisindeydiler. Huzurunuzda hem arkadaşlarımıza hem halkımıza teşekkür etmek istiyorum. Elbette ki belediyeler hizmet yeri. Ama inanın ki öyle bir tablo ile karşı karşıyayız ki, ne yapacağımızı bilmeyecek noktaya geldik. Şu anda yaptığımız hesaplara göre 5 milyar 400 milyon borçla karşı karşıyayız. Henüz müteahhitlerin borçlarını hesaplamadık. Onlarda ortaya çıktıktan sonra 6-7 milyarı bulur. Tabi Mardin’i diğer belediyelerle mukayese ettiğimiz zaman çok fazla imkanı olmayan bir şehir. Nüfusunun yüzde 40’ı kırsalda yaşıyor. Ekonomik olarak kaynaklarımız çok yetersiz. Kaynakları nasıl geliştiririz diye çalışmalar yürütüyoruz. Diyarbakır, Van ve Mardin olarak ortak projeler oluşturmamız gerekiyor. Şu aşamada bankalardan kredi alma şansımız yok. Tabi bizim halka karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Halkımız bizden hizmet bekliyor. Sıkıntılı bir dönem ama bunları aşacağımıza inanıyorum.”

‘Enkazın altından el birliğiyle kalkacağız’

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Devrim Demir ise, eş genel başkanları ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Zorlu bir süreci geride bıraktık. Yeni bir çalışma temposuna girdik, ama açıkçası seçim öncesi tahmin ettiğimiz bir tabloydu. İçine girdiğimizde fotoğrafın gerçek halini gördükçe insan demoralize oluyor. Ancak şu saatten sonra daha çok hizmet geliştirme yol ve yöntemlerine dönük çaba içerisindeyiz. Keşke imkanlar olsaydı da hemen hizmet sunabilseydik.  İnanıyorum ki bütün bu sorunları aşıp halkımıza layık bir modeli ortaya koyacağız. Tüm misafirlerimize tekrardan hoş geldiniz diyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da, Mardin’de güzel bir başarı elde edildiğini aktararak, şöyle konuştu: “Bu kadim şehre her gelişimizde buradaki duygumuz düşüncemiz bambaşka oluyor gerçekten. Mardin çok özel bir kent, çok özel bir şehir. Ve partimizin düşüncesiyle buradaki halkların farklılıkların ortak yaşamı inşa etme konusundaki partimizin paradigmasına çok uyan bir şehir. .”

 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise, “Seçimlerden iyi bir netice aldınız. Anormal bir seçim süreci yaşadık. Mardin Belediyesi’nin çok büyük sorunları olduğunu biliyoruz. Belediyeyi borç bataklığına sürüklemişler. Bu süreci atlatacağız. Bu sorunların üstesinden geleceğiz. Halkımıza çok iyi bir hizmet vereceğiz. Sizlere ve diğer arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. İnşallah Mardin halkı için çok iyi hizmet veririz. Tüm halkımıza hayırlı olsun” diye konuştu.