Dargeçit’te kadınların işleteceği Mezrone üzümü işleme tesisi kuruluyor

Mardin’in Dargeçit İlçesinde ‘Boncuklu Tarla Mezrone Üzümü’nde Kadın Eli’ projesi kapsamında yapımına başlanan Üzüm İşleme Tesisi için makina kurulum çalışmalarına başlandı. Dargeçit Belediyesi ve DİKA’nın iş birliğiyle hayata geçirilen Projeyle kadınların istihdam edilerek işsizliğin azaltılması ve ürünlerin işlenerek ihraç edilip hem ülke hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca Mezrone cinsi yanı sıra, […]

Dargeçit’te kadınların işleteceği Mezrone üzümü işleme tesisi kuruluyor
Dargeçit’te kadınların işleteceği Mezrone üzümü işleme tesisi kuruluyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Eylül 2021 12:18

Mardin’in Dargeçit İlçesinde ‘Boncuklu Tarla Mezrone Üzümü’nde Kadın Eli’ projesi kapsamında yapımına başlanan Üzüm İşleme Tesisi için makina kurulum çalışmalarına başlandı.

Dargeçit Belediyesi ve DİKA’nın iş birliğiyle hayata geçirilen Projeyle kadınların istihdam edilerek işsizliğin azaltılması ve ürünlerin işlenerek ihraç edilip hem ülke hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca Mezrone cinsi yanı sıra, Dargeçit’te ve bölgede yetiştirilen diğer üzüm çeşitlerinde ekonomiye kazandırılması planlanıyor.

Dargeçit İlçesinin gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve kadın istihdamının artırılması amacıyla yürütülen projede, üzümün işlenerek pazara arz edilmesi katma değerin ilçede kalmasını sağlayarak, ilçenin ekonomik ve sosyal yönden canlanmasını sağlayacak.

Konu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy,” İlçemizde üretim yapılacak projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.  Şimdide ‘Boncuklu Tarla Mezrone Üzümü’nde Kadın Eli’  projemiz kapsamında yapılan Üzüm İşleme Tesisi için makine kurulum çalışmalarına başladık. Proje kapsamında eğitim alan kadınlar Üzüm İşleme Tesisinde çalıştırılarak istihdam edilmesini sağlayacağız. Makine kurulum çalışmalarının tamamlanmasıyla Üzüm İşleme Tesisimiz vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ayrıca Projemiz hizmete girdiğinde, çiftçilerimiz kendi arazilerinde yetiştirdikleri üzümlerden üzüm suyu üretecek. Ayrıca projemiz bölgemizde birçok üreticiye yeni fikirler ortaya koymasını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.