Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mardin’e de son 21 yılda 97 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin mitinginde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin tüm şehirlerini her bir vatandaşımızın hayat kalitesini yükseltecek yatırımlarla donattık. Mardin’e de son 21 yılda 97 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mardin’e de son 21 yılda 97 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdik
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mardin’e de son 21 yılda 97 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdik
Haber Merkezi
  • Yayınlanma10 Mayıs 2023 22:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin mitinginde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin tüm şehirlerini her bir vatandaşımızın hayat kalitesini yükseltecek yatırımlarla donattık. Mardin’e de son 21 yılda 97 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda düzenlenen Mardin mitingine katılarak bir konuşma yaptı.

“Dinlerin, dillerin, medeniyetlerin beşiği, Mezopotamya’nın incisi Mardin”in bugün bir başka güzel olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu kadim coğrafyada, Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Sünni’siyle, Alevi’siyle, velhasıl tüm farklılıklarımızla, inşallah kıyamete kadar birlikte yaşayacağız” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE YÜZYILI’NI BERABERCE KURACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vahdeti, birliği, dirliği her şeyin üstünde gören Mardinli kardeşlerimle aramıza kimseyi sokmadık, sokmayacağız. Ülkemizin asırlık demokrasi ve kalkınma eksiklerini nasıl Mardin’le birlikte tamamladıysak, inşallah Türkiye Yüzyılı’nı da beraberce kuracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin çok önemli olduğunu belirterek, “Sadece kendimiz sandığa gitmekle kalmayacağız. Seçim gününe kadar çevremizdeki akrabalarımızdan, eşimizden, dostumuzdan hâlâ tereddütlü olan varsa, onu da ikna edip mutlaka sandığa götüreceğiz. Telefon rehberimizi karıştırıp, her akşam 5-10 ahbabımızı arayıp, selamımızı söyleyerek, pazar günü bize destek vermesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“14 MAYIS’TA ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

“Şimdi buradan öyle bir ses verin ki yukarıda Diyarbakır’dan aşağıda Haseke’ye kadar duymayan kalmasın” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilerin, yönelttiği “Mardin, 14 Mayıs’ta çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyor muyuz? Mardin, 14 Mayıs’ta 21 yıllık kazanımlarımızı daha da ileri taşıyor muyuz? Mardin, 14 Mayıs’ta Türkiye Yüzyılı’nın inşası için ‘bismillah’ diyor muyuz? Mardin, 14 Mayıs’ta ‘Türkiye Yüzyılı için doğru adımlarla yola devam’ diyor muyuz?” sorularına karşılık “evet” cevabını vermesi üzerine, “Maşallah, işte gönlümün efendisi Mardin bu. Rabbim hepinizden razı olsun” dedi.

Türkiye’de 21 yıldır sadece eser ve hizmet siyaseti yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Hep eser ve hizmetlerimizle konuştuk, ülkemizin tüm şehirlerini, her bir vatandaşımızın hayat kalitesini yükseltecek yatırımlarla donattık. Mardin’e de son 21 yılda ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz, 97 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdik. Eğitimde 5 bin 764 adet yeni derslik inşa ettik. Artuklu Üniversitesi’ni biz faaliyete geçirdik. Gençlik ve sporda 4 bin 205 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık, 41 adet spor tesisi kazandırdık. Mardinli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 10 milyar lirayı aşkın kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 1424 yataklı 15 hastaneyle birlikte 37 sağlık tesisi inşa edip hizmete sunduk, yatak kapasitesi 750 olan Mardin Şehir Hastanemiz ile Kızıltepe Devlet Hastanesi Ek Binası’nın inşaatı sürüyor. Şehir hastanemiz, kuruluşunu tamamladığımız Artuklu Üniversitemizin Tıp Fakültesiyle birlikte faaliyet gösterecek. Üniversitemizin Kızıltepe’deki Tarım Teknolojileri ve Midyat’taki Sanat Tasarım Fakülteleri de faaliyete geçti. TOKİ vasıtasıyla 11 bine yakın konutu şehrimize kazandırdık. Şimdi de İlk Evim’le 2 bin 550 yeni konut yapacak, İlk Arsam’la 17 bin 500 altyapısı hazır arsa vereceğiz. Şehrimizde riskli yapı olarak belirlediğimiz 3 bin 500 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. Mardin’de altı millet bahçesi projemizden birini tamamladık, diğerleriyle ilgili çalışmalar sürüyor.”

“DERİK VE NUSAYBİN’E DE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DOĞAL GAZ VERİYORUZ”

Mardin’de 29 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu, 279 kilometreye çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çukur eylemleri esnasında Nusaybin’de, Dargeçit’te, Derik’te tahrip edilen cadde ve sokakları yeni baştan biz inşa ettik. Ceylanpınar, Kızıltepe yolunu, Silvan yolundaki şehir geçişi ve üst geçit köprüsünü, Savur Köprüsü’nü 2024’te, Midyat yolunu da 2025’te tamamlıyoruz” dedi.

Mardin Havalimanı’na 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dicle Nehri üzerinde yapılan kendi sınıfında dünyanın en büyük barajı olan Ilısu Profesör Doktor Veysel Eroğlu Barajı ve hidroelektrik santralini şehre kazandırdıklarını söyledi. Bittiğinde 3 milyon dekar arazinin, sulamasını sağlayacak Mardin depolamasının inşasının sürdüğünü ifade eden Erdoğan, “Sulanmasını sağladığımız 124 bin dekar araziye devam eden projelerle 389 bin dekar arazi ilave ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardinli çiftçilere 3,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdiklerini belirterek, “GAP’ı biz hızlandırmıştık, inşallah kalan projeleri de süratle tamamlayarak sonuçlandırmak da yine bize nasip olacak. Şehrimizde iki yeni organize sanayi bölgesi ve Mazı Dağı Endüstri Bölgesi’ni kurduk. Enerjide, Mardin ve 8 ilçesine doğal gaz arzını sağladık. Derik ve Nusaybin’e de önümüzdeki dönemde doğal gaz veriyoruz. Biliyorsunuz, Karadeniz doğal gazını ülkemize kazandırmanın sevincini tüm vatandaşlarımızla paylaşmak için hemen faturalara yansıttık. Doğal gazı bir ay tamamen ücretsiz yaptık. Bir yıl boyunca da mutfak ve sıcak suyu tüketimi miktarı kadarki kısmı, faturalardan düşme kararı aldık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde Mardin’den rekor bir oy beklediklerini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti: “Öyle bir oy oranıyla bizim yanımızda yer alın ki Türkiye’nin üzerinde hesap yapanların aklı çıksın. Öyle bir destek verin ki umudunu bize bağlamış kardeşlerimizin yüzleri gülsün. Bu konuda Mardin’e ve Mardinlilere güveniyorum. Cumhuriyetimizin ilk asrında Millî Mücadele’yi yeni devletimizi kurarken özellikle bu bölge üzerinde çok oyunlar oynandı. Herkes gözünü buraya dikmişti. Bu bölgedeki insanlarımız kaderlerini Anadolu’yla bir gördükleri için hep Türkiye’nin yanında yer aldılar. Ama bu kadim topraklar üzerinde hesabı olanlar, sinsi niyetlerinden hiç vazgeçmedi.

Ülke ve millet olarak yaşadığımız hemen her olumsuzluğun, her saldırının gerisinde bu hesap vardır. Türkiye’yi, çevrenizde gördüğünüz siyaseten zayıf, sosyal olarak parçalanmış, ekonomik olarak bitik, güvenlik olarak sıkıntılı yerlerden biri yapmak için çok uğraştılar. Yaşadığımız darbelerin sebebi de buydu. Başımıza musallat edilen terör örgütlerinin gayesi de buydu. Sizler bu oyunu gördüğünüz için tercihinizi hep vatanın bütünlüğünden, milletimizin birliğinden yana yaptınız. Biz de sizlerden aldığımız güçle gerektiğinde yedi düvele meydan okuyarak ülkemizi büyüttük, insanımızın güvenliği ve refahını arttırdık. Bunun için her türlü riski de aldık, her türlü mücadeleyi de verdik.”

“Birileri Mardin’in ilçelerinin sokaklarını çukurlarla bölmeye çalışırken biz Kürt kardeşlerimizin canını ve namusunu korumak için kendimizi siper ettik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin asırlık altyapı eksiklerini gidermek için çalışırken, nice iftiralarla, yalanlarla, terbiyesizliklerle uğraştıklarına işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun bugün Türkiye Yüzyılı’nı konuşuyorsak işte bu demokrasi ve kalkınma altyapısından aldığımız güç sayesinde” dedi.