Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ilısu Barajı Türkiye’ye Yıllık 3 Milyar Liralık Katkı Sağlayacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı açılış programına katılmak üzere Mardin Dargeçit ilçesine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın da bulunduğu heyet tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bakanlar, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları, Bölge Valileri, al Parti İl Başkanları ve Belediye Başkanları ile birlikte Mardin […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ilısu Barajı Türkiye’ye Yıllık 3 Milyar Liralık Katkı Sağlayacak”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ilısu Barajı Türkiye’ye Yıllık 3 Milyar Liralık Katkı Sağlayacak”
Selman Güneş
  • 6 Kasım 2021 21:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı açılış programına katılmak üzere Mardin Dargeçit ilçesine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın da bulunduğu heyet tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Bakanlar, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları, Bölge Valileri, al Parti İl Başkanları ve Belediye Başkanları ile birlikte Mardin Dargeçit Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajında incelemelerde bulunarak, barajın açılışını gerçekleştirdi.

Konuşmasında Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ile alakalı bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barajın Türkiye’ye yıllık 3 milyar liralık katkı sağlayacağını söyledi.
 

Su depolama kapasitesi yaklaşık 11 milyar metreküpü bulan Ilısu’nun bin 200 megavatlık kurulu gücüyle 4. büyük hidroelektrik santrali olarak Türkiye’ye yıllık 3 milyar liralık fayda sağlayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde su hayattır. Enerji de günümüzün bir diğer vazgeçilmez hayat kaynağıdır. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES her iki alanda da ülkemize çok önemli kazanımlar sağlayan bir projedir” dedi.