Cuma günleri ve bayramlarda elektrik kesintisi yapılmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bayram arifesinde elektrik kesintisi yapılmayacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bütün dağıtım şirketlerinin uyması gereken kuralları içeren ve 1 Yönetmelik ile 4 adet Usul Esas’tan oluşan kalite mevzuatı paketini kabul ederken, tüketici hizmetleri yönetmeliği de kamuoyu görüşüne açıldı. EPDK Başkanı […]

Cuma günleri ve bayramlarda elektrik kesintisi yapılmayacak
Cuma günleri ve bayramlarda elektrik kesintisi yapılmayacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma21 Aralık 2020 12:24

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bayram arifesinde elektrik kesintisi yapılmayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bütün dağıtım şirketlerinin uyması gereken kuralları içeren ve 1 Yönetmelik ile 4 adet Usul Esas’tan oluşan kalite mevzuatı paketini kabul ederken, tüketici hizmetleri yönetmeliği de kamuoyu görüşüne açıldı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz “Her iki yönetmelikte de kırmızı çizgimiz, kaliteli hizmet ve tüketici memnuniyeti. Bu yeni dönemde kaliteden taviz veren, tüketici mağduriyetine sebep olan şirketler ağır cezalarla karşılaşacak” dedi.

Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğini kamuoyu görüşüne açtıklarını ve önümüzdeki günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu olarak karara bağlayacaklarını belirten Başkan Yılmaz şunları söyledi: “65 yaş üstü tüketiciler, engelli tüketiciler ve şehit aileleri ve muharip/malul gazilerin elektriği, borcundan ötürü 3 ay boyunca kesilemeyecek. Tedarik şirketleri bu borcu 4 aya kadar taksitlendirebilecek. Vatandaşlarımız artık evinden, telefonla ya da internet üzerinden abonelik başvurusu yapabilecek. Mağduriyet oluşmaması için cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde yani arifesinde- elektrik kesme işlemi yapılamayacak. Bir inşaat bittiğinde, elektrik altyapısını hazır hale getirmeyen dağıtım şirketine ceza verilecek. Kesinti sayı ve sürelerinde iyileştirme yapamayan elektrik dağıtım şirketlerine ceza verilecek.”

Başkan Yılmaz geçtiğimiz hafta kabul edilen Kalite Yönetmeliği ile de elektrik sektöründe önemli bir dönüşümün yaşanacağını belirterek, elektrik kesintilerinin asgari düzeye indirileceğini açıkladı.