Coronavirüs aşılarınının başlanacağı tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe veya Cuma günü Coronavirus aşısının belirlenen sıralamaya göre uygulanmaya başlayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin altın üretiminin 42 ton ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatan Erdoğan, bu üretimin ekonomiye katkısının 2,4 milyar dolar olduğunu belirterek, Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla […]

Coronavirüs aşılarınının başlanacağı tarih belli oldu
Coronavirüs aşılarınının başlanacağı tarih belli oldu
Selman Güneş
  • Yayınlanma11 Ocak 2021 21:01
  • Güncelleme11 Ocak 2021 21:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe veya Cuma günü Coronavirus aşısının belirlenen sıralamaya göre uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin altın üretiminin 42 ton ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatan Erdoğan, bu üretimin ekonomiye katkısının 2,4 milyar dolar olduğunu belirterek, Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla katma değere sahip ürünlerin başında gelen altın üretimini 100 tona yükseltmektir.” dedi.

Alınan tedbirler sayesinde salgının artış hızını gözle görülür bir şekilde geriletmeyi başardıklarını vurgulayan Erdoğan, “Azalan vaka, ağır hasta sayısına paralel şekilde sağlık sistemimiz üzerinde yükü önemli ölçüde hafifledi. 83 milyon hep birlikte gayret göstermemiz gerekiyor. Tedbirlerin faaliyetlerine ara verilen esnaf, öğrenci, çalışanlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın üzerinde yol açtığı sıkıntıları yakinen biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Vaka sayısının belirli sayının altına düşmesiyle kısıtlamaları azaltacağız”

Erdoğan, “Bu soruna kalıcı çare bulana kadar hayatımızı kendimizi salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz. Temizlik, maske ve mesafe bu tedbirlerin başında geliyor. Vaka sayısının belirli sayının altına düşmesiyle birlikte elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız.” diye konuştu.

Aşı çalışmalarına değinen Erdoğan, “Türkiye dünyadaki aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakinen takip etmektedir. Halihazırda Çin menşeili aşıyı ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 milyon doz aşı şu anda ülkemize geldi. Alman menşeili aşı ile ilgili anlaşmamızı yaptık, görüşmeler devam ediyor. Nihai kararı vermiş değiliz. Rus menşeili aşıları takip etmeye devam ediyoruz. Gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir.” ifadelerini kullandı.

Aşı uygulamalarına ilişkin, “Perşembe veya Cuma inşallah bu kampanyamız başlamış olacak.” diyen Erdoğan, “En önemlisi kendi aşımızı geliştirme çabalarıdır. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek, hedeflerimize doğru tam kapasiteyle yürümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.