Çöplüklerden beslenen leylekler göçü unutuyor

Bir araştırma, İspanya ve Portekiz’de hazır yemeğe alışan leyleklerin Afrika’ya göç etmeyi bıraktıklarını ortaya çıkardı.

Çöplüklerden beslenen leylekler göçü unutuyor
Çöplüklerden beslenen leylekler göçü unutuyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma13 Mayıs 2024 11:40

Movement Ecology dergisinde yayımlanan araştırma, birkaç yıl boyunca toplanan veri, leyleklerin kalıcı bir şekilde çöplüklerindeki yuvalarında yaşadığını ve bu bölgelerini koruduklarını görülüyor. 

Vahşi doğanın uzun bacaklı kuşları tarihi boyunca hep insanoğluyla haşir neşir olmuştur. Masallara, hikayelere, kitaplara konu olan bu kuşlar hep bizimle beraberdir. Elektrik direklerine yaptıkları yuvaları ile hep haberlere konu olmuşlardır. İngiltere’de yapılan bir araştırmada leyleklerin insanlara ne kadar alıştığını ortaya koyuyor.

Esat Anglia Üniversitesi’nde  koruma ekoloğu olan Aldina Franco, İspanya ve Portekiz’de yapılan bir araştırmada hazır yemeğe alışan leyleklerin başka bölgeye göç ettmeyi terk ettiğini ortaya çıkardı. Uzun bir süre elde edilen verilere göre, kışı Afrika’da geçirmek amacıyla göç  etmeyi bıraktıklarını ve İspanya ve Portekiz’de  kendi bölgelerinde kaldıklarını  ortaya koyuyor. Movement Ecology dergisinde yayımlanan araştırma, birkaç yıl boyunca toplanan veri, leyleklerin kalıcı bir şekilde çöplüklerindeki yuvalarında yaşadığını ve bu bölgelerini koruduklarını görülüyor. kaynak: National Geographic Türkiye