Çin’den alınan aşı dozları onayı tamam, aşılar pazar gecesi yola çıkacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin makamlarının Türkiye’ye gönderilecek aşı dozları için onay işlemlerinin tamamladığını aşıların, pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Koca, gündemin en önemli konusunun aşı olduğunu belirterek, aşının ülkeye getirilişi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Koca […]

Çin’den alınan aşı dozları onayı tamam, aşılar pazar gecesi yola çıkacak
Çin’den alınan aşı dozları onayı tamam, aşılar pazar gecesi yola çıkacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma24 Aralık 2020 21:22

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin makamlarının Türkiye’ye gönderilecek aşı dozları için onay işlemlerinin tamamladığını aşıların, pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Koca, gündemin en önemli konusunun aşı olduğunu belirterek, aşının ülkeye getirilişi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Koca aşıyla ilgili tarih vererek “Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek olan aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor.” dedi.

Bakan Koca şöyle konuştu:  “Tarih bu yılları hastalığa adını veren 2019’dan başlayarak büyük salgın yılları olarak anacaktır. Almanya’da her bir milyon nüfus başına 325 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. İsveç’te 789, en çok vefat sayılarına ulaşan ABD’de 984, mutasyon görüldüğü iddiasıyla gündeme gelen İngiltere’de 984 kişi oldu. Türkiye’de ise 216’ya ulaştı.

Son günlerde İngiltere gibi ülkeler kontrolsüz vaka artışlarını virüsün mutasyonuna bağlayarak açıklamaya çalışmaktadır. Salgın gelişmiş olduğunu iddia eden, geri kalmış olduğunu sanılanı eşitledi. Ülkemizde de ekimin ikinci yarısından itibaren hızlı bir vaka artışı baş gösterdi.

Valilerimiz, il sağlık yöneticileriyle yaptığımız görüşmeleri kamuoyuyla paylaşmaya takip ettik. Günlük vaka sayılarında Gaziantep yüzde 66, Tekirdağ, Bursa, İzmir yüzde 60, Trabzon, Adana yüzde 50, Kayseri Kocaeli yüzde 45, Antalya’da yüzde 30, Mersin’de yüzde 30’a varan düşüşler sağlandı. İstanbul’da vaka sayısında önemli düşüş kaydedilirken, bu poliklinik başvurusuna yüzde 50, yoğun bakımda yüzde 20 yansıdı.”

“Mutasyon eylül ayında beri mevcut”

“Dünya virüsün mutasyonuyla ilgili tedbirlere yoğunlaşmış durumdadır.” diyen Koca, “Biz de tedbirleri vakit geçirmeden uyguladık. Bilinmelidir ki bu mutasyon eylül ayından beri mevcut. Coronavirus damlacık enfeksiyonla bulaşan bir hastalık. Mutasyon çarpan etkisi yapabilir. Ancak mutasyon ve varyasyonlar düzenli olarak taranmaktadır. Anlaşılan o ki, İngiltere’deki kontrolsüz vaka artışı araştırılırken eylül ayından beri var olan mutasyon ilgililerin dikkatini çekmiştir. Türkiye başından beri hastalığı önemseyerek tedbirleri en erken alan ülkelerin başında gelmektedir. Mutasyonlar konusunda incelemelerimiz devam etti.” dedi.

Aşı çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Bakan Koca,  “Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek olan aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Üreticilerin deposunda bekleyen depolarımız pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. Aşıyla ilgili hiçbir ciddi yan etki, bir tane ciddi diyebileceğimiz yan etki, hafif alerjik reaksiyon meydana geldi, güvenlik datası açısından güvenli görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Coronavirus aşı planlaması

Aşı planlamasıyla ilgili de konuşan Bakan Koca, “(Covid-19 aşı planlaması) Birinci aşamada 9 milyona yakın kişinin olduğunu söyleyebilirim. Günde ortalama 1,5 hatta 2 milyona kadar aşıyı yapma imkanımızın olduğunu söyleyebilirim. Sağlık çalışanlarından başlamak üzere, ocak-şubat-mart, en geç nisan olmak üzere, ilk 2 hatta 3. aşamadaki kişileri aşılamayı hedefliyoruz. İngiltere’dekine benzer bir mutasyona rastlamadık ama genom analizi yaparak bununla ilgili daha net bir şey söylemek mümkün. İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika için bir kısıtlama söz konusu. Şu an yeni bir kısıtlamayı düşünmüyoruz.” şeklinde konuştu.