CHP’li Sarıbal: GAP ile 18 milyon dönüm arazi sulanabilecekken 8 milyon dönüm ancak sulanıyor

Cumhuriyet  Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mardin’de kuraklıktan zarar gören üreticilerle bir araya geldi. Sarıbal, “Sarıbal, “GAP bir türlü tamamlanmadı. GAP ile 18 milyon dönüm arazi sulanabilecekken 8 milyon dönüm ancak sulanıyor.” dedi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal kuraklığı ve sonuçlarını yerinde incelemek için Mardin’e geldi. Mardin’de Hububat […]

CHP’li Sarıbal: GAP ile 18 milyon dönüm arazi sulanabilecekken 8 milyon dönüm ancak sulanıyor
CHP’li Sarıbal: GAP ile 18 milyon dönüm arazi sulanabilecekken 8 milyon dönüm ancak sulanıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma20 Mayıs 2021 00:02

Cumhuriyet  Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mardin’de kuraklıktan zarar gören üreticilerle bir araya geldi. Sarıbal, “Sarıbal, “GAP bir türlü tamamlanmadı. GAP ile 18 milyon dönüm arazi sulanabilecekken 8 milyon dönüm ancak sulanıyor.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal kuraklığı ve sonuçlarını yerinde incelemek için Mardin’e geldi. Mardin’de Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter’i ziyaret eden milletvekilleri, burada hasat edilen hububatı inceleyip üreticilerden bilgi aldı.

Sarıbal, yaşanan kuraklığın etkilerini yerinde görmek için, CHP’li milletvekillerinin Türkiye’nin 5 ayrı bölgesinde saha çalışması yürüttüklerini, ilerleyen günlerde kuraklıkla ilgili rapor hazırlayarak kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi.

“Tarlaların yanı başında su var ama sulama yapılamıyor”

Sarıbal şunları söyledi:  “Sulamada kullanılan elektrik çok pahalı olduğu için üretici yeraltı suyunu kullanamıyor. 3 – 4 kere sulaması gereken yeri enerji maliyetinden dolayı 1 kez veya 2 kez sulayabiliyor. O zaman da verim düşüyor. GAP bir türlü tamamlanmadı. GAP ile 18 milyon dönüm arazi sulanabilecekken 8 milyon dönüm ancak sulanıyor. Halen 10 milyon dönüme yakın arazi sulanmıyor. Tarlaların yanı başında su var ama sulama yapılamıyor. Bu iktidarların tercihi ile ilgili bir durum.”

“Çiftçinin dayanacak gücü kalmadı”

Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Öter, kuraklıktan dolayı çiftçinin yüzde 70’e yakın verim kaybı yaşadığını belirterek, iktidardan çiftçiye destek olması çağrısında bulundu. Öter, “Son yılların en yüksek alım fiyatı açıklandı ama bu çiftçiyi kurtarmıyor. Çünkü buğday alım fiyatlarında yüzde 36 artış yaptılar, ama girdilerin fiyatları son bir yılda yüzde 100 arttı. Lütfen bölgeye gelsinler. Çiftçi artık dayanamıyor. Çiftçi yüzde 30 verim alabildi. Tohumunu bile alamaz duruma geldi. Çiftçiye yardımcı olmaları gerekiyor.” diye konuştu.